Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Fot. PAP/DPA/Christian Charisius
Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Fot. PAP/DPA/Christian Charisius

Żydzi wściekli za wystawę sztuki współczesnej. „Ważniejszy antysemityzm czy islamofobia”

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, skrytykował sposób, w jaki organizatorzy tegorocznej wystawy sztuki współczesnej „documenta” w Kassel podchodzą do tematu antysemityzmu. Niemiecka minister stanu ds. kultury Claudia Roth chce doprowadzić do rozmowy „budującej zaufanie” między obiema stronami.

Centralna Rada Żydów oburzona wystawą sztuki współczesnej

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech skrytykował sposób, w jaki organizatorzy tegorocznej wystawy sztuki współczesnej „documenta” w Kassel podchodzą do tematu antysemityzmu. Niemiecka minister stanu ds. kultury Claudia Roth chce doprowadzić do rozmowy „budującej zaufanie” między obiema stronami.

Polecamy:

Patriarcha Cyryl na czarnej liście sankcyjnej. Węgry chciały go uratować

Wyrok za podwójny gaz Kozidrak. Sędzia już wcześniej była łaskawa dla "Froga"

W styczniu pojawiły się zarzuty, że niektórzy z artystów biorących udział w wystawie mogą prezentować postawy antysemickie lub antyizraelskie. Szczególnie palestyński kolektyw The Question of Funding został skrytykowany za współpracę z ośrodkiem kulturalnym imienia Chalila al-Sakakiniego, który był arabskim sympatykiem Hitlera i propagatorem brutalnej walki przeciwko powstaniu państwa Izrael - przypomina dziennik „Welt”.

Inni artyści są zbliżeni do kampanii BDS, nawołującej do bojkotu, wycofywania inwestycji i nakładania sankcji wobec Izraela za dyskryminowanie Palestyńczyków, którą Bundestag uznał w 2019 roku za antysemicką.

W rezultacie zapowiedziano forum ekspertów, mające debatować nad „podstawowym prawem do wolności artystycznej w obliczu narastającego rasizmu i antysemityzmu oraz narastającej islamofobii”. Cykl wydarzeń online zatytułowany „Musimy porozmawiać! Sztuka – wolność – solidarność” miał się odbyć 8 maja, został jednak odwołany.

Złe podejście Niemców do antysemityzmu

W liście do minister stanu ds. kultury przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster skrytykował sposób, w jaki „documenta” podchodzi do tematu antysemityzmu.

„Jedyną rzeczą, która pomaga w walce z antysemityzmem, jest jasna deklaracja, a jeszcze bardziej zdecydowane działania polityczne na każdym poziomie polityki, sztuki, kultury i społeczeństwa. Nikt - nawet w imię wolności artystycznej - nie może zwolnić się z tej odpowiedzialności” - napisał Schuster w liście, do którego w ubiegłym tygodniu dotarła agencja dpa.

Szef Rady skrytykował skład forów dyskusyjnych, których zadaniem jest omówienie kwestii antysemityzmu, i wyraził ubolewanie, że nie uwzględniono ekspertyzy Centralnej Rady. Wyraził zaskoczenie, „że zamiast tego w programie znalazł się temat rasizmu antypalestyńskiego”.

Roth ogłosiła w wydanym w środę oświadczeniu, że chce pośredniczyć w kontaktach między Centralną Radą Żydów a organizatorami wystawy. „Zrobię wszystko, aby zapewnić, że odbędą się rozmowy budujące zaufanie” - dodała.

Odbywająca się co pięć lat wystawa „documenta” jest obok Biennale w Wenecji najważniejszą prezentacją sztuki współczesnej. W tym roku potrwa od 18 czerwca do 25 września.

KW

Obejrzyj: Były ambasador na Ukrainie: Awantura na Ukrainie ma przypomnieć światu o Putinie


Czytaj dalej:

Ukraińskie wojsko przyznaje: kontratakujemy na dwóch kierunkach. Gdzie zaskakują Rosjan?

Nowa oferta PKP Intercity. Klienci rzucili się na tanie bilety. System padł

Matura z matematyki. Z jakimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie?

IBRiS: Zjednoczona Prawica nadal na czele [SONDAŻ]

Szykują się kontrole ZUS-u. Lekarze mogą stracić uprawnienia do wystawiania L4

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka