Krajowy Plan Odbudowy. Rzecznik rządu zdradził, kiedy Polska otrzyma pieniądze

negocjacje w zakresie Krajowego Planu Odbudowy zakończone, teraz Polska czeka na należne środki. Fot. Adam Guz / KPRM
negocjacje w zakresie Krajowego Planu Odbudowy zakończone, teraz Polska czeka na należne środki. Fot. Adam Guz / KPRM
Wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy to jest perspektywa pewnie września. Wcześniej trzeba jednak wypełnić kamienie milowe, które zostały wynegocjowane - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu w środowej rozmowie z wp.pl przypomniał, że "negocjacje w zakresie Krajowego Planu Odbudowy się zakończyły" i jest to już oficjalna informacja. "Szefowa Komisji Europejskiej zakomunikowała frakcjom politycznym, że w najbliższym czasie KPO będzie zaakceptowane przez Komisję" - dodał.

Kiedy wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy?

Polityk przekazał, że wypłata środków to perspektywa września, ponieważ KE lipiec oraz sierpień przeznaczy na "rozliczenie KPO". "Niestety biurokracja europejska, młyny europejskie mielą trochę dłużej" - ocenił.

Zobacz:

Rusza nabór do nowego rodzaju służby wojskowej. Można nieźle zarobić, a to nie wszystko

Ogromne zmiany w PiS. Kaczyński robi porządki i wprowadza nowe zasady

"Chcę podkreślić jedną, ważną rzecz, że wcześniej wszystkie już projekty dotyczące Krajowego Planu Odbudowy normalnie będą uruchamiane w Polsce" - podkreślił. Dodał, że chodzi między innymi o przetargi i konkursy na poszczególne działania.

Rzecznik rządu zaznaczył, że konieczne do wypłacenia środków jest jednak "wypełnienie kamieni milowych, które zostały wynegocjowane", czyli przyjęcie bez większych korekt ustawy dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która obecnie jest procedowana w Sejmie.

Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. Szef komisji Marek Ast (PiS) wyraził przekonanie, iż na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.

Zgodnie z projektem w SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt ma wprowadzić także instytucję "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia. Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Spór o Izbę Dyscyplinarną blokuje KPO

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Czytaj dalej: 

SW

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka