Iwan Wyrypajew, fot. Facebook/WEDA/Darek Felis Obrycki
Iwan Wyrypajew, fot. Facebook/WEDA/Darek Felis Obrycki

Iwan Wyrypajew został Polakiem. Reżyser zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Dziś zostałem obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Żegnam się z moim rosyjskim obywatelstwem - poinformował dramatopisarz i reżyser Iwan Wyrypajew na Facebooku.

Iwan Wyrypajew został Polakiem

Artysta wyjaśnia, że złożył wniosek o obywatelstwo do prezydenta Andrzeja Dudy jeszcze przed wojną, prawie rok temu. Natomiast dzisiaj otrzymał obywatelstwo.

"Niestety, ja, podobnie jak moi koledzy pisarze, naukowcy i sprawiedliwi ludzie z sercem, pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech, też zostałem zmuszony do zrzeczenia się obywatelstwa państwa z faszystowskim reżimem politycznym Bardzo mi przykro, że Rosja weszła w faszystowski reżim. I nie chcę mieć nic wspólnego z tym reżimem. Będę dalej robił wszystko, co w mojej mocy, aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewolnictwa i tyranii, z którą żyli przez wiele, wiele lat" - napisał.


Reżyser dziękuje wielu osobom, które pomogły mu uzyskać polskie obywatelstwo. 

"Mam Polskę, rodziców, braci, siostry, dzieci, uczniów, kolegów, przyjaciół. No to jestem w domu. Zawsze wierzyłem i nadal wierzę, że człowiek nie jest ludem, nie narodem, nie rasą, a nawet płcią. Człowiek jest wszechświatem" - napisał Iwan Wyrypajew.

Kim jest Iwan Wyrypajew

47-letni artysta urodził się w Irkucku. Studiował w Irkuckiej Szkole Teatralnej i w Instytucie Teatralnym im. B. Szczukina w Moskwie. W 1998 założył w Irkucku teatr studyjny Przestrzeń Gry, który został zlikwidowany z powodu trudności finansowych i nieprzychylności władz. Aktor przeniósł się do Moskwy i od 2001 działał w moskiewskim Teatr.doc.  W 2007 Wyrypajew poślubił polską aktorkę Karolinę Gruszkę. Wtedy też zaczęła się jego współpraca z warszawskimi teatrami, w których reżyserował przedstawienia. 

Jako reżyser ma na koncie kilkadziesiąt inscenizacji teatralnych na całym świecie. Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. Światowy rozgłos przyniósł mu dramat zatytułowany "Sny". Szczególne uznanie polskiej publiczności zyskał także debiutem filmowym "Euforia", wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 roku otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii "Teatr". 

Wraz z Karoliną Gruszką zainicjowali projekt artystyczny WEDA, który zajmuje się produkcją spektakli i filmów oraz wspieraniem młodych twórców. Angażują się także w zbiórkę materiałów edukacyjnych, aby umożliwić naukę zdalną przebywającym w Polsce dzieciom z Ukrainy. 

ja

Czytaj także:

Dziennikarze namierzyli rosyjskiego żołnierza, który brał udział w masakrze w Buczy

Gowin: Jest przestrzeń dla nowej prawicy. Wspólna lista opozycji zwiększyłaby szansę PiS

Tajemnicza śmierć we Wrocławiu po interwencji policji. Jest oświadczenie służb

Niemcy i Włochy obchodzą sankcje wobec Rosji. Otworzą konta w rublach

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura