Polska przekazała więcej nowoczesnego sprzętu dla ukraińskich artylerzystów

Polska przekazała Ukrainie 18 sztuk nowoczesnych armatohaubic Krab. Polska armia od lat ma je w swoim wyposażeniu. (fot. Wikipedia)
Polska przekazała Ukrainie 18 sztuk nowoczesnych armatohaubic Krab. Polska armia od lat ma je w swoim wyposażeniu. (fot. Wikipedia)
Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła, że ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Krab. Według rozmówcy agencji z kręgów rządowych chodzi o wyposażenie dla trzech dywizjonów artylerii.

Polska szkoli Ukraińców

Z podanych informacji wynika, że Polska przeszkoliła także stu ukraińskich artylerzystów z obsługi dostarczonego sprzętu. Dzięki polskiej pomocy Ukraińcy dysponują obecnie co najmniej 24 zachodnimi samobieżnymi armatohabicami. 6 sztuk takiego sprzętu o nazwie Caesar przekazała Francja. Niemcy i Holandia zadeklarowały przekazanie łącznie 12 sztuk, jednak Berlin tłumaczy, że wciąż trwa szkolenie załóg do obsługi ich Panzerhaubitze 2000. Nie jest znany termin, kiedy sprzęt trafi na wschód.

Kraby na wyposażeniu polskiej armii

Kraby to sprzęt, którym polska armia dysponuje kilku lat. Kontrakt z rodzimym przemysłem zbrojeniowym został zawarty w 2016 roku i zakładał dostawę prawie 100 sztuk haubic.

Dwa lata temu ministerstwo obrony zaktualizowało umowę, zamawiając tym samym kolejne sztuki uzbrojenia. Producentem Krabów jest Huta Stalowa Wola. Podwozie gąsienicowe produkowane są  na koreańskiej licencji, a armata kaliber 155 mm to modyfikacja brytyjskiego uzbrojenia. Maksymalny zasięg ognia to 40 km przy podstawowej amunicji. W ciągu minuty Krab może wystrzelić 6 razy.

Dostarczanie sprzętu wojskowego Ukrainie

Przekazywanie ukraińskiej armii nowego sprzętu umożliwia m.in. ustawa obowiązująca od połowy marca, która wprowadziła ułatwienia w transferze uzbrojenia do Ukrainy. Polska jest drugim największym darczyńcą sprzętu wojskowego na Ukrainę, po USA.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj163 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka