Rewolucyjna zmiana. Połowa urzędników państwowych straci pracę w administracji

Na Ukrainie parlament i rząd opracowują plan redukcji zatrudnienia urzędników. Źródło: pxhere.com
Na Ukrainie parlament i rząd opracowują plan redukcji zatrudnienia urzędników. Źródło: pxhere.com
W czwartek ukraińskie wydanie magazynu "Forbes", powołując się rozmowę z wysokim przedstawicielem władz poinformowało, że parlament i rząd opracowują plan redukcji zatrudnienia urzędników. Jeżeli reforma weszłaby w życie, to będzie ich co najmniej o połowę mniej.

Polecenie zmniejszenia zatrudnienia w strukturach administracji państwa wydał na początku czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski - napisał Forbes. Przewodniczący frakcji parlamentarnej Sługa Narodu Dawyd Arachamija również ogłosił kilka dni temu „wielki program redukcji wydatków państwowych na biurokrację”.

„Myślę, że to unikalna szansa dla kraju, by zwiększyć efektywność pracy w stanie wojennym. A potem wejść w takim stanie po zwycięstwie w czas pokoju” – powiedział Arachamija.

"Plan ma zostać opracowany w ciągu miesiąca"

"Plan ma zostać opracowany w ciągu miesiąca" - powiedział magazynowi Forbes wysoko postawiony urzędnik w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy, pragnący zachować anonimowość. "Wojna pokazała, że do normalnego funkcjonowania państwa nie potrzeba tylu urzędników. Poza tym można zaoszczędzić i zoptymalizować wydatki. Reforma pozwoli na płacenie rynkowych stawek i na odejście od powszechnej praktyki nieprzejrzystych nagród” – dodał.

Obecnie w różnych urzędach państwowych pracuje około 200 tysięcy osób. Plan reformy przewiduje zmniejszenie tej liczby o połowę, w niektórych sferach nawet o dwie trzecie. Znaczna część czynności, które wykonywali urzędnicy, zostanie zautomatyzowana. Jednym z kluczowych resortów zaangażowanych w te zmiany jest Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Projekt ma nadzorować szef tego ministerstwa, wicepremier Mychajło Fedorow.

Zbyt duża liczba urzędników 

„Obecność państwa w naszym życiu powinna być minimalna albo niezauważalna" – powiedziała przewodnicząca parlamentarnego komitetu polityki społecznej Hałyna Tretiakowa. "Jak na razie nikomu się to nie udało, ale minister Fedorow działa nadzwyczaj sprawnie" - dodała.

Szef komitetu ekonomicznego rady Dmytro Natałucha wyraża wątpliwości co do wymiernego efektu ekonomicznego reformy. „Wydatki budżetu na aparat urzędniczy rzeczywiście są znaczne, ale nie jest to rząd wielkości, który mógłby pomóc gospodarce”.

Według publicznie dostępnych danych najwięcej urzędników na koniec 2021 roku pracowało w centralnych organach władzy wykonawczej – niemal 100 tysięcy osób. Są to ministerstwa, służby, agencje i inspekcje, czy instytucje jak Państwowy Komitet Ukrainy do spraw Regulacji Technicznej i Polityki Spożywczej. Budżet Ukrainy przewidywał w 2022 roku wydatki na utrzymanie centralnego aparatu państwa w wysokości 60 miliardów hrywien (ok. 8,4 mld złotych - PAP).

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka