Na cmentarzu w Smoleńsku zdjęto polskie flagi. Paweł Mucha przedstawił stanowisko MSZ w tej sprawie. Źródło: vk/Andriej Borysow
Na cmentarzu w Smoleńsku zdjęto polskie flagi. Paweł Mucha przedstawił stanowisko MSZ w tej sprawie. Źródło: vk/Andriej Borysow

Zdjęcie polskich flag na cmentarzu w Smoleńsku. Stanowisko polskiego MSZ

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
W niedziele doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Mucha powiedział, że "jest stanowisko MSZ - protest państwa polskiego; na miejscu był polski konsul. Odniósł się on zdjęcia przez władze rosyjskie polskich flag na cmentarzu wojennym w Katyniu. Mucha ocenił, że "takie działania wymierzone są w cały Zachód".

"Jest w tym zakresie oczywiście oficjalne stanowisko MSZ - protest państwa polskiego; konsul był na miejscu" - powiedział Mucha w Polsat News.

Jak ocenił, tego typu działania wymierzone są w cały Zachód. "To są takie akty wrogości, które pokazują, że Rosjanie mają świadomość tego, że obrona Ukrainy nie byłaby możliwa w takim zakresie i w takim czasie, gdyby nie wsparcie Zachodu" - powiedział Mucha.

MSZ domaga się wyjaśnień 

W sobotę wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział w Polskim Radiu 24, że polski konsul w Smoleńsku potwierdził fakt zdjęcia polskiej flagi z memoriału w Katyniu. "Jednocześnie podjął interwencję u rosyjskich władz, u rosyjskich zarządców tego terenu domagając się wyjaśnień i wskazując, że tego typu postępowanie jest absolutnie nieakceptowalne przez stronę polską, a jednocześnie świadczące o braku cywilizowanego podejścia do kwestii pamięci osób pomordowanych" - powiedział Przydacz.

Dodał, że przecież w Katyniu spoczywają polscy oficerowie pomordowani przez władze sowieckie, co zostało przyznane przez władze rosyjskie. "Obecność tam polskiej flagi, odpowiedni szacunek dla tego miejsca powinien być standardem cywilizacyjnym. Jeśli Rosja takiego standardu nie przestrzega, to tak naprawdę pokazuje to prawdziwe oblicze tej władzy" - powiedział wiceszef MSZ.

Mer Smoleńska: Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach 

O sprawie usunięcia flag polskich z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu informował niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych - jednego z flagą Rosji i drugiego - pustego, z przystawioną drabiną.

"Wyrażę ogólną opinię. Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej. Uważam, że ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję – należy zdjąć flagę Polski. Katyń to rosyjski cmentarz, to rosyjska historia” - napisał pod zdjęciem mer Smoleńska.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w sobotę PAP, że usunięcie polskich flag z polskich cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje to kolejny akt wrogości Kremla i element antypolskiej kampanii, prowadzonej od wielu lat. W jego ocenie decyzje władz Rosji dowodzą, że Polska słusznie diagnozuje działania rosyjskie jako politykę celowej konfrontacji z krajami Zachodu.

MP

Czytaj dalej:




Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka