Niemcy testują nowy rodzaj broni przeciwlotniczej. Na fregacie Sachsen zamontowano moduł z bojowym laserem. (fot. Wikipedia)
Niemcy testują nowy rodzaj broni przeciwlotniczej. Na fregacie Sachsen zamontowano moduł z bojowym laserem. (fot. Wikipedia)

Niemcy testują nową, innowacyjną broń. Jej użycie może wiele zmienić na polach bitew

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Niemiecka armia testuje nową broń przeciwlotniczą. Fregata rakietowa typu 124 – Sachsen – na potrzeby testów wyposażona została w laser opracowany przez Rheinmetall. Na początku lipca okręt sprawdzano na wodach Bałtyku.

Dzięki rozwojowi laserów możliwe staje się zwalczanie niewielkich i szybko poruszających się obiektów, których zniszczenie przy użyciu konwencjonalnej broni było jak dotąd bardzo trudne, a w przypadku użycia pocisków przeciwlotniczych – drogie.

Lasery bojowe

Jak się okazuje, tani w użyciu laser rozwiązuje te problemy. Nie wymaga praktycznie żadnych dostaw amunicji, poza zasilaniem w energię. Przy odpowiedniej mocy może szybko i skutecznie niszczyć niewielkie cele, nawet te poruszające się z dużą szybkością.

Dokładnie tego typu broń, opracowaną przez Rheinmetall, zamontowano na fregacie Sachsen.

Fregata Sachsen

Okręt ma 143 metry długości. Wypiera 5600 ton i rozwija prędkość 29 węzłów. Jego uzbrojenie to jedna armata 76 mm, dwa przeciwrakietowe zestawy Mauser BK-27 oraz dwie potrójne wyrzutnie torped. Fregata wyposażona jest też w jedną uniwersalną wyrzutnię rakiet VLS 2, wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu SeaRAM, a także dwie poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon.

Laser na okręcie

Jak zauważa Tech WP, wyrzutnie Harpoonów zastąpiono modułem z bojowym laserem, którego zadaniem jest niszczenie niewielkich celów, jak m. in. bezpilotowce czy pociski przeciwokrętowe.

Okręt po tych modyfikacjach trafił na wody Bałtyku, gdzie na morskim poligonie zlokalizowanym w zatoce Eckernförde prowadzone są testy strzelania, sprawdzające celność i efektywność nowej broni.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka