Niemcy testują nową, innowacyjną broń. Jej użycie może wiele zmienić na polach bitew

Niemcy testują nowy rodzaj broni przeciwlotniczej. Na fregacie Sachsen zamontowano moduł z bojowym laserem. (fot. Wikipedia)
Niemcy testują nowy rodzaj broni przeciwlotniczej. Na fregacie Sachsen zamontowano moduł z bojowym laserem. (fot. Wikipedia)
Niemiecka armia testuje nową broń przeciwlotniczą. Fregata rakietowa typu 124 – Sachsen – na potrzeby testów wyposażona została w laser opracowany przez Rheinmetall. Na początku lipca okręt sprawdzano na wodach Bałtyku.

Dzięki rozwojowi laserów możliwe staje się zwalczanie niewielkich i szybko poruszających się obiektów, których zniszczenie przy użyciu konwencjonalnej broni było jak dotąd bardzo trudne, a w przypadku użycia pocisków przeciwlotniczych – drogie.

Lasery bojowe

Jak się okazuje, tani w użyciu laser rozwiązuje te problemy. Nie wymaga praktycznie żadnych dostaw amunicji, poza zasilaniem w energię. Przy odpowiedniej mocy może szybko i skutecznie niszczyć niewielkie cele, nawet te poruszające się z dużą szybkością.

Dokładnie tego typu broń, opracowaną przez Rheinmetall, zamontowano na fregacie Sachsen.

Fregata Sachsen

Okręt ma 143 metry długości. Wypiera 5600 ton i rozwija prędkość 29 węzłów. Jego uzbrojenie to jedna armata 76 mm, dwa przeciwrakietowe zestawy Mauser BK-27 oraz dwie potrójne wyrzutnie torped. Fregata wyposażona jest też w jedną uniwersalną wyrzutnię rakiet VLS 2, wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu SeaRAM, a także dwie poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon.

Laser na okręcie

Jak zauważa Tech WP, wyrzutnie Harpoonów zastąpiono modułem z bojowym laserem, którego zadaniem jest niszczenie niewielkich celów, jak m. in. bezpilotowce czy pociski przeciwokrętowe.

Okręt po tych modyfikacjach trafił na wody Bałtyku, gdzie na morskim poligonie zlokalizowanym w zatoce Eckernförde prowadzone są testy strzelania, sprawdzające celność i efektywność nowej broni.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka