Spotkanie na szczycie PiS z szefem CDU. Była mowa o reparacjach

Lider partii CDU spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim, z którym rozmawiał m. in. o relacjach polsko-niemieckich oraz o opóźniających się dostawach niemieckich czołgów. (fot. PAP)
Lider partii CDU spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim, z którym rozmawiał m. in. o relacjach polsko-niemieckich oraz o opóźniających się dostawach niemieckich czołgów. (fot. PAP)
W środę rzecznik PiS Jarosław Fogiel poinformował o przebiegu spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z szefem CDU Friedrichem Merzem. — Podczas spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem CDU Friedrichem Merzem została podniesiona sprawa niemieckich reparacji wojennych; rozmowy dotyczyły też wojny na Ukrainie i udzielanego Ukrainie wsparcia — poinformował Fogiel.

Lider CDU w Polsce

Lider chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU w niemieckim parlamencie Friedrich Merz od środy przebywa w Polsce. W środę po południu spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim.

— Poruszono wiele tematów dotyczących relacji polsko-niemieckich i relacji w ramach Unii Europejskiej, rozmowy dotyczyły też wojny na Ukrainie, udzielanego Ukrainie wsparcia i polityki Niemiec w tej sprawie — przekazał Fogiel na Twitterze po trwającej ponad dwie godziny rozmowie.

— Podczas spotkania z przedstawicielami niemieckiej CDU i jej przewodniczącym Merzem mocno została podniesiona sprawa niemieckich reparacji wojennych i konieczności uregulowania tych kwestii — podkreślił Fogiel.

Jak przekazał, w spotkaniu - poza liderami obu partii - wzięli udział deputowani do Bundestagu: Patricia Lips, Paul Ziemiak i Knut Abraham oraz Sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski i były ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Łagodzenie sytuacji związanej z wymianą czołgów

Zdanie portalu tygodnika "Spiegel", lider CDU podczas swojej wizyty w Polsce chce uspokoić sytuację po tym, jak ostatnio pojawiła się masowa krytyka Niemiec związana z opóźniającą się wymianą czołgów (tzw. Ringtausch).

Polska, podobnie jak inne kraje Europy Wschodniej, przekazała Ukrainie stare czołgi bojowe produkcji radzieckiej. Niemcy zastąpić je mieli nowocześniejszym sprzętem. Jak dotąd, obiecanych zamienników nie dostarczono jednak jeszcze do żadnego z krajów w ramach procedury Ringtausch. Jak pisze portal "Spiegel", wywołało to wielki gniew na niemiecki rząd.

Merz krytykuje Scholza

Lider CDU w poniedziałek mocno skrytykował kanclerza Olafa Scholza w związku z tą sprawą. Wymiana czołgów "utknęła w ślepym zaułku z powodu wahania kanclerza Olafa Scholza", powiedział portalowi "Spiegel".

Jak doniósł "Spiegel", w Warszawie Merz spotka się także premierem Mateuszem Morawieckim oraz liderem PO Donaldem Tuskiem, a następnie uda się na Litwę, gdzie odbędzie spotkanie m. in. z premier Ingridą Szimonyte.


RB

Zobacz: 

Lubię to! Skomentuj87 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka