Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu z użyciem ostrej amunicji

Asystentka ministra spraw zagranicznych Chin, Hua Chunying podczas konferencji poświęconej wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie. Fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Asystentka ministra spraw zagranicznych Chin, Hua Chunying podczas konferencji poświęconej wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie. Fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Armia chińska rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - podała chińska telewizja państwowa. Wcześniej Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że wystrzelono flary, aby przepędzić niezidentyfikowane samoloty.

Tajwan wystrzelił flary aby przepędzić niezidentyfikowane samoloty

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie drony, przeleciały w nocy ze środy na czwartek nad rejonem wysp Kinmen położonych w pobliżu południowo wschodnich wybrzeży Chin. Wystrzelono flary aby zmusić je do odwrotu.

Tajwańskie siły zbrojne zostały ostawione w stan pogotowia po tym jak Chiny zapowiedziały serię ćwiczeń wojskowych w niewielkiej odległości od wyspy w reakcji na niedawną wizytę na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.

W trakcie 19-godzinnej wizyty na Tajwanie Pelosi spotkała się z między innymi z prezydent Tsai Ing-wen, wiceprezydentem Lai Ching-te, ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz zastępcą przewodniczącego Juanu Legislacyjnego (parlamentu) Tsai Chi-changiem.

Polecamy:

Kulisy wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie. Amerykanie popełnili wielki błąd

Pelosi na Tajwanie. B. szef MSZ: Nie wiemy jaki jest charakter tej wizyty

Nancy Pelosi na Tajwanie. "Trwa gra o wiarygodność amerykańską w Azji"

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

Chińskie manewry zaplanowano w newralgicznych dla Tajwanu miejscach, blisko portów i lotnisk, m.in. w odległości zaledwie 10 km od tajwańskiej wyspy Xiaoliuqiu, położonej 13 km od wyspy Tajwan, a także 18 km od Nowego Tajpej, blisko stolicy kraju.

Według tajwańskiej gazety "Liberty Times" Chiny dodały w czwartek siódmą strefę ćwiczeń, a same ćwiczenia przedłużone zostały o jeden dzień i zakończą się o godz. 10 (godz. 4 w Polsce) w poniedziałek.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu – podało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej. Pociski balistyczne typu Dongfeng wystrzelone zostały o godz. 13.56 (godz. 7.56 w Polsce) do morza w pobliżu północno-wschodniej i południowo-zachodniej części tajwańskiego wybrzeża.

W czwartek tajwańskie źródła agencji Reutera potwierdziły, że około 10 chińskich okrętów i "liczne samoloty wojskowe" naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej.

Tajwańskie władze skrytykowały postępowanie Chin, nazywając je „prowokacją” i poinformowały, że planują w sposób skoordynowany zmienić trasy przelotów samolotów i trasy statków, by uniknęły kontaktu z wrogim wojskiem.

W środę, w dniu wizyty Pelosi, 27 myśliwców ChRL naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony w Tajpej, w odpowiedzi strona tajwańska wysłała samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Szefowie dyplomacji krajów ASEAN wezwali do uspokojenia sytuacji

Sytuacja wokół Tajwanu może przerodzić się w otwarty konflikt - ostrzegli w czwartek ministrowie spraw zagranicznych krajów ASEAN, którzy obradują w stolicy Kambodży Phnom Penh. Ministrowie wyrazili zaniepokojenie niestabilnością sytuacji nie tylko regionalnej, ale i globalnej.

Uczestniczący w obradach szef dyplomacji UE Josep Borrell potępił "agresywne manewry wojskowe" Chin i wyraził pogląd, że "nie ma żadnego usprawiedliwienia" do wykorzystywania wizyty Pelosi jako "pretekstu dla tych manewrów".

W obradach, które potrwają do piątku, uczestniczą też sekretarz stanu USA Antony Blinken i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

ja

Czytaj także:

"Parawaning" nad polskim morzem wzniósł się na kolejny poziom. Zdjęcia szybko obiegły sieć

Starcia w Górskim Karabachu. Są ofiary śmiertelne

To już pewne, będzie trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni. Czeka nas podwyżka podatku

Zatrzymano rosyjskich szpiegów. Widowiskowe nagranie z akcji służb

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka