Olaf Scholz w poważnych tarapatach. Afera podatkowa może pogrążyć kanclerza Niemiec

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/EPA
Afera cum-ex, czyli skandal podatkowy wokół banku Warburg, w który uwikłani są prominentni politycy rządzącej w Niemczech SPD, poważnie szkodzi kanclerzowi Niemiec. Pod koniec przyszłego tygodnia Olaf Scholz ponownie stanie przed komisji śledczą.

Afera cum-ex

Transakcje cum-ex wykryto w 2012 roku, doprowadziły do miliardowych strat skarbu państwa. W operacjach chodziło o taki obrót akcjami w dniu wypłaty dywidendy, żeby uzyskać wielokrotny zwrot podatku od zysków kapitałowych, który de facto został zapłacony tylko raz.

Polecamy:

SBU zlikwidowała płatnych zabójców. Zginąć miały kluczowe dla Ukrainy postaci

Stało się, podwyżka obowiązkowej opłaty już pewna. Odczuje ją każdy Polak

Jak wyliczyli dziennikarze śledczy z centrum „Correctiv”, straty skarbów państw sięgają 55 miliardów euro, a poniosły je między innymi Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, Hiszpania, Szwajcaria.

Depozyt byłego polityka SPD

Niemiecki „Bild” w związku ze śledztwem dotyczącym cum-ex poinformował, że w skrytce depozytowej należącej do byłego polityka SPD Johannesa Kahrsa znaleziono ponad 200 tysięcy euro w gotówce. Polityk dotąd milczy w tej sprawie, stoi jednak przed wyborem: albo wiarygodnie wyjaśni pochodzenie tych środków, albo powoła się na prawo do milczenia ze względu na prowadzone przeciwko niemu dochodzenie cum-ex .

W ubiegłym roku policja przeszukała mieszkanie Johannesa Kahrsa w Hamburgu oraz pomieszczenia hamburskiego fiskusa. Były polityk SPD ma związek z transakcjami cum-ex jednego z hamburskich banków – wynika z dochodzenia.

Scholz, SPD, bank Warburg i cum-ex

Komisja śledcza w Hamburgu ma zbadać ewentualny wpływ czołowych polityków SPD na decyzje podatkowe zamieszanego w aferę banku Warburg.

Tutaj pojawia się postać obecnego kanclerza Niemiec. W latach 2016-2017 Olaf Scholz, ówczesny burmistrz Hamburga, spotkał się z udziałowcami banku – Christianem Oleariusem i Maxem Warburgiem. Scholz wcześniej zeznał, że nie pamięta tych spotkań, ale „kategorycznie wykluczył wszelkie wpływy polityczne”.

Po nowych doniesieniach medialnych rzecznik prasowy Scholza przekazał, że kanclerz Niemiec nic wiedział o do pieniądzach byłego posła SPD Johannesa Kahrsa. Pod koniec przyszłego tygodnia Scholz będzie ponownie odpowiadał na pytania komisji śledczej w sprawie afery podatkowej cum-ex wokół banku Warburg.

KW

Czytaj dalej:

Polacy i aktywność fizyczna. Dane nie wystawiają nam laurki

Szpiegowo miało służyć uchodźcom. Teraz pojawiło się mnóstwo wątpliwości

Prawicowy ekstremista przeraził Niemców. Atak wymierzony w ważnego polityka

Nie żyje drugi kierowca polskiego autokaru. Ważna decyzja naszej prokuratury

Premier podjął decyzję. Poznaliśmy nowego szefa Agencji Wywiadu

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka