14. emerytura. Premier Morawiecki: PO to pracuj jak najdłużej

Mateusz Morawiecki: "Oferta PiS to ulgi, dodatki, wsparcie". Fot. 	PAP/Przemysław Piątkowski
Mateusz Morawiecki: "Oferta PiS to ulgi, dodatki, wsparcie". Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Premier Mateusz Morawicki porównał we wpisie na Facebooku oferty Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej m.in. dla emerytów. "Oferta PO to: pracuj jak najdłużej i pobieraj emerytury jak najkrócej. Oferta Prawo i Sprawiedliwość to ulgi, dodatki, wsparcie oraz 13 i 14 emerytura dla polskich seniorów" - napisał premier.

"Oferta PiS to ulgi, dodatki, wsparcie"

W czwartek, 25 sierpnia, ruszyły wypłaty 14. emerytur. Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Polecamy:

Śledztwo ws. Donalda Trumpa. Opublikowano oświadczenie FBI

Woś: Zima europejskiej próby

Mateusz Morawiecki porównał we wpisie na Facebooku oferty Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej m.in. dla emerytów. "Oferta PO to: pracuj jak najdłużej i pobieraj emerytury jak najkrócej. Oferta Prawo i Sprawiedliwość to ulgi, dodatki, wsparcie oraz 13 i 14 emerytura dla polskich seniorów" - napisał szef rządu.


Jak informowała prezes ZUS Gertruda Uścińska "czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna, dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę".

"Jak jest kryzys, to uważam że państwo powinno jeszcze bardziej pomagać" - wskazał Morawiecki w czwartkowej wypowiedzi dla TVP Info.

14. emerytura - ruszyła wypłata

Dwa miliardy złotych trafiły już do 1,6 mln emerytów – poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, podsumowując pierwszą, dokonaną 25 sierpnia, transzę wypłat 14. emerytury.

Szwed powiedział w piątek w TVP Info, że wysoka inflacja uderza w najsłabszych, a rolą rządu jest ich ochrona.

– Emeryci są w tej grupie, są najsłabiej uposażeni, stąd też nasz rozwiązania: 13. i 14. emerytura – podkreślił wiceminister.

– Wczoraj pierwsza transza – 2 miliardy złotych trafiły już do 1,6 mln emerytów – poinformował.

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadają 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Najmniej czternastych emerytur wypłacono w województwie lubuskim. Dodatkowe świadczenie otrzymało w tym regionie blisko 14 tys. osób na łączną kwotę 16,7 mln zł. W Lubuskiem świadczenie w pełnej wysokości otrzymało ponad 10 tys. emerytów i rencistów.

Czternasta emerytura na rękę wynosi 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

KW

Czytaj dalej:

Są umowy wykonawcze na zakup broni z Korei Płd. Szef MON właśnie je zatwierdził

Warzecha: Wiceminister mógł na sprawie traktora nawet zyskać. Ale teraz już jest za późno

Ruszył Campus Polska Przyszłości 2022. Debata Trzaskowskiego z Brzezinskim

Niełatwo uniknąć płatności za przyjęty mandat. Prawo przewiduje jednak pewne wyjątki

"Wojnę skończy zwycięstwo Ukrainy. Jak wygra Rosja, to zaatakuje kolejne kraje"

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo