Marcin Chludziński, prezes KGHM, w czasie prezentacji modelu reaktora SMR w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Fot. M. Marcinkiewicz
Marcin Chludziński, prezes KGHM, w czasie prezentacji modelu reaktora SMR w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Fot. M. Marcinkiewicz

Gdzie w Polsce staną reaktory SMR? "Wybór lokalizacji może potrwać dwa lata"

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
W czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaprezentowano model małego reaktora jądrowego (SMR) amerykańskiej firmy NuScale. Amerykanie mają wybudować takie reaktory w Polsce. Ich odbiorcą będzie miedziowy potentat KGHM.

KGHM planuje inwestycję w zespół reaktorów SMR firmy NuScale.

- Pracujemy nad bezpiecznym modelem finansowania inwestycji w małe reaktory modułowe SMR, wewnętrzne analizy pokazują, że taka inwestycja jest uzasadniona - poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes KGHM Marcin Chludziński.

- W tej chwili pracujemy nad modelem finansowania. Zazwyczaj projekty jądrowe na świecie były budowane z udziałem rządów. Projekty SMR są mniej wymagające, jeśli chodzi o kapitał, jednak wymagają zbudowania odrębnego sposobu finansowania, z udziałem banków, środków własnych firmy, być może też gwarancji państwowych. - powiedział dziennikarzom Chludziński.

Jak zaznaczył, „to nie jest tak, że gwarancje rządowe są wymagane i bezwzględnie potrzebne, ale patrzymy na różne warianty, które pozwolą to optymalnie sfinansować”.

- Nie możemy jeszcze powiedzieć o kosztach, ale mamy wewnętrzne analizy, uzasadniającą taką inwestycję - dodał Chludziński.

Jak zaznaczył, „to nie są aż tak wielkie koszty w skali KGHM, ale chcemy mieć adekwatny, bezpieczny model finansowy”.

Lokalizacja reaktorów jądrowych SMR w Polsce

Jak oceniał Chludziński, ocena oddziaływania na środowisko dla wybranej lokalizacji w Polsce może potrwać do dwóch lat.

- Sama budowa w przypadku tej technologii nie jest tak skomplikowana, jak przy pełnoskalowych reaktorach, ponieważ na miejsce przywozi się gotowe, złożone 30-metrowe moduły. Ten proces może trwać 3 lata - dodał.

Jak podkreślał w czasie prezentacji modelu reaktora prezes NuScale John Hopkins, to pierwszy na świecie reaktor bez pomp głównego obiegu wody chłodzącej. Obieg jest w pełni grawitacyjny. Jak dodał, firma spodziewa się, że zatwierdzenie technologii modelu 77 MWe otrzyma od amerykańskiego dozoru jądrowego w 2024 r. Hopkins zaznaczył, że NuScale zbudowało już solidny łańcuch dostaw na potrzeby technologii.

Reaktory SMR w Polsce

Na początku 2022 r. KGHM zawarło z NuScale umowę o wdrożeniu technologii SMR w Polsce. Przewiduje ona opracowanie i wybudowanie elektrowni zawierającej zespół co najmniej 6 reaktorów o łącznej mocy 462 MWe, z opcją aż do 12. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 r.Pojedynczy reaktor projektu NuScale ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku.

image
Marcin Chludziński, prezes KGHM i John Hopkins, prezes NuScale przy modelu rekatora SMR na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Fot. M. Marcinkiewicz

Reaktory, wyposażone w liczne pasywne - czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania - systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześc. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu.

Pierwszy zespół NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Pierwszy reaktorów z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół - w 2030.

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka