Czy ze sklepów niebawem znikną makarony? Polska Izba Makaronu alarmuje. fot. bertknot, Flickr, CC BY-SA 2.0
Czy ze sklepów niebawem znikną makarony? Polska Izba Makaronu alarmuje. fot. bertknot, Flickr, CC BY-SA 2.0

Z półek sklepowych może zniknąć istotny produkt. Napięcie w branży rośnie

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Prezes Polskiej Izby Makaronu Marek Dąbrowski w rozmowie z Portalem Spożywczym oznajmił, że wkrótce mogą pojawić się problemy z dostępnością tego produktu. — Wielu producentów rozważa czasowe wstrzymanie produkcji w okresie szalejących cen materiałów i surowców oraz energii, co może zakłócić łańcuch dostaw — mówi Dąbrowski.

Wyzwania dla producentów makaronu

Dąbrowski twierdzi, że nieprzewidywalność sytuacji na rynku spowodowana wysoką inflacją i cenami prądu oraz gazu stanowi ogromne wyzwanie dla producentów makaronu.

— Wśród producentów panuje nerwowa atmosfera, planują produkcję w krótkich okresach, np. miesięcznych i tracą wiarę w przyszłość. Przy tak gwałtownych zmianach cen podstawowych surowców bardzo trudno jest prowadzić biznes, w tym makaronowy — podkreśla prezes Polskiej Izby Makaronu.

"Biznes to nie wróżby"

Prezes PIM jest zdania, że obecna sytuacja geopolityczna uniemożliwia zawieranie dłuższych kontraktów niż trzymiesięczne.

— Biznes to nie wróżby. Kto kieruje się racjonalnością, nie może na bazie dzisiejszej wiedzy deklarować cen swoich wyrobów na dłużej niż kwartał — przekazał Dąbrowski w rozmowie z Portalem Spożywczym.

— Wzrost cen wszystkich komponentów kosztów może być bardzo duży. Producenci makaronu stają znowu przed trudnym i nierównym procesem negocjacji nowych kontraktów na przyszły sezon. Wierzymy, że po partnersku - wspólnie producenci i handel - uporamy się z problemami generowanymi przez inflację — podkreśla.

Apel do ministra aktywów państwowych

Marek Dąbrowski oznajmił, że Polska Izba Makaronu wspólnie z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego zaapelowała do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o podjęcie rozmów związanych z wyzwaniami dla branży makaronowej i młynarskiej.


RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka