Budka krytykuje Sikorskiego. Były szef MSZ miał odbyć "poważną rozmowę" z Tuskiem

Budka skomentował wpis Sikorskiego ws. wycieku z Nord Stream. Źródło: Twitter/Radosław Sikorski
Budka skomentował wpis Sikorskiego ws. wycieku z Nord Stream. Źródło: Twitter/Radosław Sikorski
Szef klubu KO Borys Budka ocenił, że "nikt nie ma wątpliwości co do tego, że wpis Radosława Sikorskiego był niepoważny i niepotrzebny". - Osoba z taką wiedzą nie powinna pozwalać sobie na tego typu dywagacje – dodał. Były szef MSZ a obecnie europoseł odbył też "poważną rozmowę" z liderem partii Donaldem Tuskiem w sprawie wpisu na Twitterze o wybuchach gazociągu Nord Stream.

Sikorski: "Thank you, USA" 

W poniedziałek doszło do wycieków w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholm. Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki. "Nie ma wątpliwości, że to eksplozje" - zaznaczył Bjoern Lund z SNSN.

Zdarzenie to skomentował na Twitterze we wtorek europoseł PO Radosław Sikorski. "Thank you, USA" - napisał, zamieszczając zdjęcie gazu wydobywającego się na powierzchnię Bałtyku.

Tłumaczenie Sikorskiego 

Komentarz ten został bardzo szybko podchwycony m.in. przez rosyjskie media. Sam Sikorski w kolejnych wpisach tłumaczył się ze swoich słów. "Uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina. Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał" - podkreślił.

Polityk przypomniał nagranie wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena. - Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres - mówił prezydent USA przed atakiem.

W kolejnym wpisie Sikorski zdystansował się nieco od pierwszego i wyjaśnił, że to była jego prywatna opinia. - Cieszy mnie, że Nordstream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany. To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców - tłumaczył się polityk. - Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu - dodał. Ta wypowiedź to efekt dyskusji z Tuskiem. 

"Poważna" rozmowa Tuska z Sikorskim 

Budka pytany w czwartek w radiu Plus o ten pierwszy wpis Sikorskiego ocenił, że "był on niepotrzebny". - Nie można sobie snuć takich hipotez, zwłaszcza jak się jest poważnym politykiem, osobą co, do której opinia publiczna nie ma wątpliwości, że ma jakąś wiedzę - przekazał poseł. Według niego, Sikorski "musi bardziej myśleć nad tym, co pisze".

Na pytanie, czy Sikorski powinien się z tego wpisu wycofać, Budka odparł: - Już napisał wczoraj, że to była robocza hipoteza i oczywiście czeka na ustalenia. To kończy sprawę. 

Czy Sikorski poniesie jakieś partyjne konsekwencje? - Nie, bo za tweety nie karzemy" - oznajmił. 

Budka poinformował też, że odbyła się "poważna" rozmowa szefa PO Donalda Tuska z Radosławem Sikorskim" i w jej konsekwencji Radosław Sikorski napisał wyjaśnienia". - Co, do tego nikt nie ma wątpliwości, że to był niepoważny tweet, niepotrzebny tweet, i osoba z taką wiedzą nigdy nie powinna pozwalać sobie na tego typu dywagacje - podsumował. 

Negatywne komentarze po wpisie Sikorskiego 

Pierwszy wpis Sikorskiego wywołał gwałtowne reakcje polityków PiS, w tym m.in. przez rzecznika rządu Piotra Müllera, który ocenił, że to przykład polityki, która jest szkodliwa i służy propagandzie rosyjskiej. Podobnego zdania co Müller jest pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, który napisał we wtorek na Twitterze, że "rosyjska propaganda natychmiast po eksplozjach zaczęła promować insynuacje wobec Polski, Ukrainy i USA, oskarżając Zachód o agresję wobec Nord Stream 1 i Nord Stream 2. "Uwiarygodnianie rosyjskich kłamstw w takiej chwili szkodzi bezpieczeństwu Polski" - stwierdził.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka