Laureatka Nobel Prize literature 2022 Annie Ernaux. Fot. PAP/EPA/CATI CLADERA
Laureatka Nobel Prize literature 2022 Annie Ernaux. Fot. PAP/EPA/CATI CLADERA

Annie Ernaux otrzymała literacką Nagrodę Nobla

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Annie Ernaux została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przyznano jej wyróżnienie za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć" - podała w czwartek Szwedzka Akademia.

Nie odebrała telefonu od Akademii Szwedzkiej

"W swojej twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną" - napisała Szwedzka Akademia.

Akademii Szwedzkiej nie udało się skontaktować z Annie Ernaux przed ogłoszeniem werdyktu, jak to jest w zwyczaju. O otrzymaniu literackiego Nobla pisarka dowiedziała się odbierając telefon od reportera szwedzkiej agencji TT. "Nie! Naprawdę?" - zareagowała Ernaux.

- Pracowałam dziś rano, telefon dzwonił cały czas, ale nie odbierałam - dodała nowa noblistka.

Kim jest Annie Ernaux

Annie Ernaux (ur. 1940 r.) jest jedną z najważniejszych francuskich pisarek współczesnych, feministką, absolwentką wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen i Bordeaux.

Wychowała się w Yvetot w robotniczej rodzinie. Po studiach pracowała w szkołach, gdzie uczyła języka francuskiego. Jako pisarka zadebiutowała w 1974 r. autobiograficzną powieścią "Les Armoires vides" o studentce, która poddaje się nielegalnemu zabiegowi aborcji. W 2021 r. jej książkę przeniosła na wielki ekran Audrey Diwan.

Obecnie Ernaux ma na swoim koncie ponad 20 książek, wśród nich "Ce qu'ils disent ou rien", "Miejsce" i "Une femme". Zdobyła wiele prestiżowych nagród, wśród nich Nagrodę Renaudot, Nagrodę im. Marguerite Yourcenar oraz Premio Strega Europeo. W 2019 r. jej książka "Lata" znalazła się na krótkiej liście nominacji do Nagrody Bookera. "Lata" ukazały się w Polsce w tym roku nakładem wydawnictwa Czarne. Wcześniej, w 1989 roku, PIW opublikował mikropowieść "Miejsce".

Wybór nie był kontrowersyjny

Szef działu kultury największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" Bjoern Wiman ocenił, że tegoroczny werdykt można określić jako "klasyczny" oraz "oczekiwany". "Dzięki Nagrodzie Nobla pisarka stanie się bardzo popularna. Wybór Annie Ernaux pokazuje, że Akademia Szwedzka bierze pod uwagę nie tylko jakość, której niezaprzeczalną reprezentantką jest noblistka, ale również rozkład płci oraz oczekiwania publiczności" - podkreślił Wiman.

ja

Czytaj także:

Marek Kuchciński nowym szefem KPRM. W sieci zawrzało

Sędzia Juszczyszyn kontra Państwo.Trybunał w Strasburgu ogłosił wyrok

Premier nie kalkuluje, 2. stopień BRAVO już w mocy. Infrastruktura energetyczna zagrożona

Europoseł PiS długo się nie zastanawiał. Podszedł do mikrofonu i zaczął roast całej Unii

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura