PKN ORLEN na Krynica Forum: od dawna pracujemy nad niezależnością energetyczną Polski

Zdaniem Piotra Sabata z PKN ORLEN wojna w Ukrainie „wywróciła w sposób gwałtowny stolik do góry nogami” w sferze europejskiej energetyki. fot.PAP/S. Leszczyński
Zdaniem Piotra Sabata z PKN ORLEN wojna w Ukrainie „wywróciła w sposób gwałtowny stolik do góry nogami” w sferze europejskiej energetyki. fot.PAP/S. Leszczyński
Konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę w dziedzinie energetyki są: przyspieszenie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczność zawierania dużych sojuszy gospodarczych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN podczas Krynica Forum’22.

Sabat, PKN ORLEN: Wojna przyspieszyła zmiany w energetyce

Zdaniem Piotra Sabata, który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Odwrót od Rosji i nowa koncepcja bezpieczeństwa energetycznego w regionie Trójmorza i Europie”, wojna w Ukrainie „wywróciła w sposób gwałtowny stolik do góry nogami” w sferze europejskiej energetyki.

„Obecnie mamy do czynienia z trzema głównymi nurtami, które są konsekwencjami wydarzeń, do których doszło po 24 lutego. Po pierwsze – jest mocne przyspieszenie, jeśli chodzi o alternatywne źródła energii, w tym OZE. Z drugiej strony obserwujemy chwilowy renesans węgla, z którego musimy korzystać jeszcze przez jakiś czas – wyjaśniał członek zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN.

„Trzeci wątek dotyczy zawierania dużych sojuszy gospodarczych w sektorze energetycznym. Mam tu na myśli przede wszystkim akwizycje i fuzje, które pozwalają nam zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W ten ostatni nurt doskonale wpisuje się działalność PKN ORLEN” – uzupełnił.

PKN ORLEN od dawna pracuje na rzecz niezależności energetycznej

Piotr Sabat przypomniał, że już od kilku lat w PKN ORLEN następuje mocne odejście od rosyjskiej ropy, dywersyfikacja dostaw, koncentracja na stabilnych dostawach, czego przykładem jest współpraca nawiązana z Saudi Aramco.

„Ten strategiczny sojusz zapewnia nam w tym momencie bezpieczeństwo energetyczne, które jest kluczowe dla stabilności całej gospodarki i mieszkańców naszego kraju” – podkreślił.

Dodał także, że jednym z kroków, które PKN ORLEN podejmuje, aby ograniczyć jakiekolwiek niedogodności związane z dostępnością energii, jest rozwój dwóch gałęzi.

„Pierwsza gałąź to oczywiście OZE, druga – rozwój technologii wodorowych. To wpisuje się zarówno w strategię PKN ORLEN, jak i wynika z zaleceń i obowiązków nakładanych przez regulacje unijne dotyczące klimatu. A zatem konsekwentnie zmierzamy w kierunku >>zielonego Orlenu<<” – tłumaczył Piotr Sabat.

„Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa” to międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i świat nauki. Jego celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa, dobrobytu, społecznej spójności oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj dalej:

SW

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka