Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości zaprzysiężenia 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. (fot. PAP)
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości zaprzysiężenia 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. (fot. PAP)

Morawiecki: "Wojska Obrony Terytorialnej są w gotowości, by służyć ojczyźnie"

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
— Wojska Obrony Terytorialnej pełnią niezwykle ważną funkcję, w czasach pokoju pomagają słabszym, a w czasach trudnych, w czasach wojny - które oby do nas nie nadeszły - są w gotowości, by służyć ojczyźnie, odeprzeć wroga, obronić niepodległość — oznajmił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, podczas uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy z 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zaprzysiężenie żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej

W niedzielę szef rządu wziął udział w uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, które odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że nie wybieramy sobie ani miejsca, ani czasu, kiedy przychodzimy na świat, ale możemy to miejsce, w którym żyjemy uczynić lepszym.

— Możemy urządzić go lepiej, obronić je, obronić dla przyszłych pokoleń - dzieci i naszych wnuków — powiedział premier.

Premier podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej pełnią w tym zadaniu niezwykle ważną funkcję. Jak wskazał, w czasach pokoju pomagają przy usuwaniu klęsk żywiołowych i pomagają słabszym.

— W czasach trudnych i najtrudniejszych - czasach wojny, które oby nie nadeszły na naszą ziemię, są w gotowości, aby służyć naszej ojczyźnie, odeprzeć wroga, obronić niepodległość — podkreślił Morawiecki.

"Drwiny i szyderstwa"

Morawiecki przypomniał, że gdy kilka lat temu tworzono Wojska Obrony Terytorialnej, towarzyszyły temu drwiny i szyderstwa. Podkreślił, że dziś widać, że tamten krok był niezbędnym i właściwym.

— Dziś te powątpiewania umilkły; dziś wszyscy kierujemy nasze myśli, wsparcie ku polskiemu wojsku, polskiemu żołnierzowi, Wojskom Obrony Terytorialnej i wojskom operacyjnym, które są kluczowe, aby odeprzeć nawet myśl o możliwości ataku na naszą ojczyznę — powiedział szef rządu.

Podziękował przy tym żołnierzom za ich gotowość do walki i obrony ojczyzny.

— Wiem, że ta wasza gotowość będzie sięgała również czasów, które oby nie nadeszły. Ale jeśli nadejdą, to będziecie w stanie w tych czasach bronić naszej ojczyzny, jej granic, jej suwerenności, jej integralności terytorialnej. Wasza służba jest dla nas gwarancją niepodległości i wolności — mówił Morawiecki.

Jego zdaniem, WOT są niezbędne do obrony kraju.

— Jest też już dzisiaj świadectwem obywatelskiej postawy, woli walki o lepszą Polskę. Jest świadectwem, że granic naszej ojczyzny będziemy zawsze bronili — dodał premier.


Premier i minister obrony narodowej dziękują terytorialsom

— Jesteście naszą chlubą, naszą nadzieją i naszą przyszłością. Niech duch siły i męstwa; niech duch niepodległości i zwycięstwa prowadzi was zawsze w przyszłości — zwrócił się premier do żołnierzy.


List do żołnierzy skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

— Wypowiadając słowa jej roty, bierzecie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy i jej mieszkańców. Od dziś motto "Zawsze gotowi, zawsze blisko", czyli credo terytorialsa, a także wartości, których uczą nas powstańcy warszawscy - jak zaangażowanie, odwaga i poświęcenie - stają się waszymi życiowymi drogowskazami — napisał w liście do żołnierzy szef MON.

Szef MON podziękował żołnierzom za ich decyzję o wstąpieniu do 18. Brygady.

— To wyraz waszego szacunku dla wartości patriotycznych, a także troski o dobro ojczyzny i jej obywateli. Noście mundur żołnierza Wojska Polskiego z honorem i godnością — napisał.

Piąty rodzaj sił zbrojnych

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzono je 1 stycznia 2017 r. Żołnierze, których jest ponad 34 tys., szkolą się obecnie w 18 brygadach obrony terytorialnej. Ich misją w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz wsparcie akcji ratowniczych, a w czasie wojny są przewidziane do wsparcia wojsk operacyjnych.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo