Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie przyleciały do Polski

Uroczystość powitania szczątków prezydentów RP na uchodźstwie na Lotnisku Wojskowym Okęcie w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Uroczystość powitania szczątków prezydentów RP na uchodźstwie na Lotnisku Wojskowym Okęcie w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
W sobotę ok. godz. 13 na warszawskim lotnisku wojskowym wylądował samolot ze szczątkami prezydentów RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisław Ostrowskiego, którzy dotychczas spoczywali na cmentarzu w brytyjskim Newark. Zostaną pochowali w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Premier: To oni w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia RP

Na płycie lotniska z udziałem przedstawicieli polskiego rządu, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, duchowieństwa, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, odbyły się uroczystości powitalne. Następnie kondukt żałobny z trumnami wyruszył do Świątyni Opatrzności Bożej. Trasa przejazdu przebiega ulicami: Żwirki i Wigury, Marynarską, Rzymowskiego, Al. Wilanowską i Al. Rzeczypospolitej.

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, prezydenci ci "w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia RP". - To oni wraz z innymi działaczami na uchodźstwie byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego, a także strażnikami nadziei. To właśnie także dzięki ich wytrwałości naród polski trwał przez dziesięciolecia w niewoli komunistycznej i dotrwał do 1989 r., kiedy zawitała do nas jutrzenka wolności - wskazał.

Zobacz: PiS szykuje się do resetu w relacjach z Unią Europejską. Kaczyński mówi między wierszami

Morawiecki zwrócił uwagę, że "nie moglibyśmy do tego czasu wolności dotrwać, gdyby nie wysiłek pokoleń – tutaj w kraju, ale i za granicą". - Tam za granicą los pozostawił naszych najwspanialszych synów i córki po II wojnie światowej. To właśnie oni wszyscy starali się przechować pamięć, świadczyć o prawdzie i nadziejach narodu polskiego na odzyskanie wolności. To oni, można rzec, budowali tam na uchodźstwie równoległą polis, która była zadrą w oku władz komunistycznych, która mówiła o tym, że Polska – która była wprawdzie na mapie – to nie jest ta wymarzona wolna Polska, o którą biły się pokolenia Polaków w XIX w., za którą umierali nasi przodkowie, walcząc o niepodległość w latach 1918-1921 - powiedział.

- Dziś po długiej podróży nasi prezydenci na uchodźstwie, prezydenci Rzeczypospolitej, Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, wracają na polską ziemię. Wracają tu, gdzie jest ich miejsce. Wracają i będą tutaj spoczywać w spokoju, na zawsze. Będą jednocześnie na zawsze świadkami prawdy, ciągłości i marzenia o wielkiej Rzeczypospolitej. Cześć ich pamięci - podsumował premier.

Spoczną w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej

Ok. godz. 15 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się żałobna msza święta, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po zakończeniu uroczystości głos zabiorą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach swój udział zapowiedział również marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Po przemówieniach kondukt żałobny uda się do podziemi Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie nastąpi złożenie do sarkofagów szczątków prezydentów. Obok Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostanie również pochowany ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

To będzie zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W trakcie składania trumien w sarkofagach, około godz. 16.30, przed świątynią zostaną oddane potrójne salwy honorowe, a we wszystkich warszawskich parafiach zabiją dzwony. Zakończenie uroczystości przewidziano na godz. 17.

Ostatnim elementem wydarzenia będzie uroczyste otwarcie Izby Pamięci poświęconej Prezydentom RP na uchodźstwie. Tego dnia Mauzoleum i Izba Pamięci będą udostępnione dla zwiedzających z zachowaniem pierwszeństwa zaproszonych gości. Obydwa obiekty będzie można zwiedzać od 14 listopada, od poniedziałku do soboty w godz. 10-17.

Sprowadzenie do Polski szczątków prezydentów na uchodźstwie oraz utworzenie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izby Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej wieńczy 4-letnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główną zasługą prezydentów na uchodźstwie było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz RP od września 1939 r. aż do pierwszych, w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 r. Zakończeniem misji prezydentów było uroczyste przekazanie w 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie insygniów prezydenckich. Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent na uchodźstwie, przekazał je Lechowi Wałęsie – pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wyborach powszechnych po II wojnie światowej.

Przedsięwzięcie objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu "Niepodległa". Towarzyszy mu kampania informacyjno-edukacyjna "Misja: Wolna Polska".

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka