Premier Węgier Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
Premier Węgier Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Kolejny nieprzyjazny gest Orbana wobec Ukrainy? Chodzi o znaczne unijne pieniądze

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Węgry nie zgodzą się na zaciągnięcie przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie; środki dla Kijowa mogą przekazać na podstawie umowy dwustronnej - powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban podczas spotkania Stałej Konferencji Węgierskiej.

„W sprawiedliwy i proporcjonalny sposób”

Kraje członkowskie UE powinny zdecydować, ile pieniędzy chcą przekazać na wsparcie działań Ukrainy i rozdzielić to między siebie w „sprawiedliwy i proporcjonalny sposób” – stwierdził Orban, cytowany przez agencję MTI. Wówczas kwotę wynoszącą 60-70 mld forintów (ok. 150-170 mln euro) rocznie Węgry przekazałyby Ukrainie na zasadzie umowy dwustronnej – dodał.

Polecamy:

Premier Morawiecki po tragedii w Przewodowie: Musimy być gotowi

10 tys. osób to za mało. Amazon przeprowadzi kolejne masowe zwolnienia

Jak ocenił, pomoc na takim poziomie nie zaszkodziłaby węgierskim interesom narodowym, choć oczywiście kwotę tę należałoby odjąć z państwowego budżetu. Z kolei jeśli Budapeszt zezwoli na zaciąganie wspólnych pożyczek przez Brukselę, to Unia Europejska przekształci się w unię kredytową – podkreślił Orban.

Orban: Nie przedłożymy interesów Ukrainy nad własne

Premier zaznaczył, że Węgry potępiają rosyjską agresję i pomagają narodowi ukraińskiemu, ale nie są skłonne przedkładać interesów Ukrainy nad swoje własne.

Komisja Europejska zaproponowała, aby państwa członkowskie przekazywały w następnym roku Ukrainie pomoc finansową w wysokości 1,5 mld euro miesięcznie, na co nie zgadza się Budapeszt.

„To czysty szantaż polityczny”

„To czysty szantaż polityczny” - powiedział w czwartek Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu. Część komentatorów uważa, że poprzez weto Budapeszt próbuje wywrzeć presję na Brukselę w celu odblokowania wypłat unijnych środków.

Stała Konferencja Węgierska (MAERT) jest założoną w 1999 roku organizacją konsultacyjną Węgrów mieszkających poza granicami kraju i polityków krajowych.

KW

Czytaj dalej:

Co dalej z KPO? "Wyborcy mogą ocenić to przy urnach"

Rozpoczęcie VII Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości

Wstęp do odsunięcia Putina od władzy? Szokująca teoria po tragedii w Przewodowie

Wielka strata dla świata sportów walki. Nie żyje Rafał Moks, odszedł w bardzo młodym wieku

Tak może wyglądać prawdziwy rozkład poparcia. Wyniki, jakich nie widziano od miesięcy

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka