Irańscy piłkarze w strachu. Na mundialu reżim groził rodzinom przed ważnym meczem

Irańscy piłkarze na mundialu w Katarze. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Irańscy piłkarze na mundialu w Katarze. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Rodzinom irańskiej drużyny piłkarskiej na mundialu w Katarze grożono więzieniem i torturami, jeśli zawodnicy nie spełnią oczekiwań władz przed wtorkowym meczem z USA – donosi CNN.

Amerykański nadawca powołuje się na źródło zaangażowane w bezpieczeństwo meczów na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze.

Irański reżim grozi piłkarzom

Irańscy gracze zostali wezwani na spotkanie z członkami Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC) po tym, jak 21 listopada odmówili zaśpiewania hymnu narodowego w meczu otwarcia z Anglią.

Polecamy:

Piłkarze mieli usłyszeć, że ich rodziny spotka „przemoc i tortury”, jeśli nie zaśpiewają hymnu narodowego lub jeśli przyłączą się do protestów politycznych przeciwko reżimowi w Teheranie.

Piłkarze odśpiewali hymn przed drugim meczem z Walią w zeszły piątek. Iran wygrał wówczas 2:0.

Irańscy piłkarze ściśle kontrolowani

Źródło CNN, które ściśle monitoruje irańskie agencje bezpieczeństwa działające w Katarze w czasie mistrzostw świata, przekazało, że dziesiątki oficerów z IRGC zostało powołanych do monitorowania irańskich graczy. Zawodnikom reprezentującym Teheran nie wolno przebywać poza drużyną ani spotykać się z obcokrajowcami.

– W Katarze jest wielu irańskich oficerów bezpieczeństwa, którzy zbierają informacje i monitorują graczy – podało źródło.

Carlos Queiroz, portugalski trener reprezentacji Iranu, miał spotkać się osobno z funkcjonariuszami IRGC po groźbach pod adresem irańskich graczy i ich rodzin.

Nie wiadomo jednak nic na temat tej rozmowy. Queiroz powiedział, że irańscy gracze mogą protestować na mundialu, ale tylko w ramach przepisów FIFA.

Metoda kija i marchewki

Wobec irańskich zawodników władze kraju stosują metodę kija i marchewki. Jeszcze przed meczem z Anglią piłkarzom obiecano „prezenty i samochody”, ale później zaczęły się groźby.

– W ostatnim meczu przeciwko Walii reżim wysłał setki tych aktorów, którzy go wspierali, aby stworzyć wśród fanów fałszywe poczucie poparcia i przychylności. W następnym meczu z USA reżim planuje znacznie zwiększyć liczbę aktorów do tysięcy – podało źródło.

Iran i USA grają ze sobą we wtorek w kluczowym meczu grupy B.

Co się dzieje w Iranie?

Iran pojawia się na tym mundialu w cieniu wewnętrznych niepokojów. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Volker Turk, powiedział, że kraj znajduje się w „pełnym kryzysie praw człowieka”, ponieważ władze dławią antyreżimowych dysydentów - przypomina CNN.

Protesty, określane przez ekspertów jako największe od czasu ustanowienia rządów duchownych po rewolucji irańskiej w 1979 r., wstrząsnęły Iranem w ostatnich miesiącach i zagroziły reżimowi kraju, który sprawuje władzę od ponad 40 lat.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport