PiS ma nowy sposób na wzmocnienie TVP. Straci na tym TVN24?

Gmach Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza 17 w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Gmach Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza 17 w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
W ramach zasady „must carry, must offer” rząd Mateusza Morawieckiego szykuje ważne dla telewidzów zmiany. Dotyczą one tego, co widzowie płatnej telewizji zobaczą najpierw, wciskając guziki pilota – informują Wirtualne Media.

Pierwsze miejsca na pilocie dla TVP?

Szykowane zmiany w prawie spowodują, że operatorzy płatnej telewizji będą musieli umieszczać na pozycjach od 1. do 5. tylko kanały Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura.

Polecamy:

Kolejne miejsca najpewniej zajmą pozostałe stacje Telewizji Polskiej z rosnącej liczby multipleksów.

Preferencje dla stacji TVP na liście kanałów w płatnej telewizji mają doprowadzić do zwiększenia oglądalność jej kanałów.

Dopiero po stacjach TVP na listach kanałów będą pozostałe telewizja naziemne, które prawdopodobnie KRRIT obejmie zasadą „must carry, must offer”.

Dotąd operatorzy mogli swobodnie kształtować listę kanałów – z reguły na pierwszych miejscach znajdziemy najpopularniejsze stacje telewizyjne. W sieciach kablowych przewodnik EPG otwierają na ogół największe i najpopularniejsze stacje – nie tylko te należące do publicznej telewizji.

TVN24 straci?

Szykowane przez rząd zmiany mogą spowodować, że najpopularniejsza stacja informacyjna w Polsce będzie mogła trafić dopiero do trzeciej dziesiątki kanałów. „To całkowity absurd, bo TVN24 jest w gronie pięciu najchętniej oglądanych kanałów w Polsce, wyprzedzając nawet TVP Info, które jest dostępne naziemnie” – podają Wirtualne Media.

„Zwiększająca przewagę na stacjami komercyjnymi Telewizja Polska to nieceniona pomoc w kampanii wyborczej. PiS powinien jednak uważać, by wzmacniając TVP, nie przegrzać. Przynieść może to odwrotny skutek do zamierzonego” - komentują Wirtualne Media.

MKiDN o zasadzie "must carry, must offer"

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że w procedowanej noweli ustawy o radiofonii i telewizji obowiązkiem transmisji objęte mogą być nie tylko programy z tzw. listy ustawowej, czyli podstawowe programy TVP, ale też inne kanały, których listę określi w rozporządzeniu KRRiT, po otwartych konsultacjach publicznych - podał resort.

"Zmiany w tym zakresie są niezbędne ze względu na konieczność dostosowania przepisów prawa do szybko zmieniających się warunków rynkowych" - dodał resort.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj94 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura