Szkolenie funkcjonariuszy CBŚP, fot. cbsp.policja.gov.pl
Szkolenie funkcjonariuszy CBŚP, fot. cbsp.policja.gov.pl

"Dziwna" rekrutacja na tajniaka. Centralne Biuro Śledcze Policji: Wiemy, co robić

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Centralne Biuro Śledcze Policji skierowało jawne pismo do policjantów z informacją, że poszukuje kandydatów, którzy mieliby "wykonywać czynności w ramach ofensywnych metod pracy operacyjnej", czyli chodzi o tzw. "przykrywkowców". Do tej pory zazwyczaj nabór odbywał się tak zwaną metodą szeptaną. CBŚP zapewnia, że nie dojdzie do dekonspiracji funkcjonariuszy.

CBŚP - nabór

Nieoficjalnie mówi się, że taka forma naboru może świadczyć o potężnych problemach kadrowych w biurze, ponieważ praca taka wiąże się z ogromnym stresem. "Przykrywkowcy" biorą udział w rozbijaniu zorganizowanych grup przestępczych, rozpracowywaniu gangsterów, a także wychwytywaniu przemytników prowadzących handel narkotykami czy bronią.

Osoby, które chciałyby pracować w CBŚP muszą złożyć najpierw aplikację o wstąpienie do Policji, odbyć szkolenie podstawowe, a następnie odsłużyć pewien okres (najczęściej jest to kilka lat) w innych komórkach. Do pracy w biurze wybierani są z reguły funkcjonariusze posiadający już kilkuletnie doświadczenie w pracy na niższym szczeblu w wydziałach narkotykowych, kryminalnych czy ds. przestępczości ekonomicznej. Takich osób nie trzeba uczyć pracy od podstaw, lecz można jedynie rozwijać nabyte przez nich dotychczas umiejętności. Nabór odbywa się wtedy, gdy zwolni się miejsce, gdy któryś oficer przechodzi na emeryturę.

CBŚP - zarobki

Większość policjantów przychodzących do CBŚP trafia tam poprzez osobiste rekomendacje, pochodzące od kogoś „z wewnątrz”, a sam nabór odbywa się tajnie, jedynie przełożeni są informowani o potencjalnych przenosinach kandydata, ponadto muszą wyrazić na to zgodę.

- Być może typowane osoby nie garną się do współpracy, dlatego trzeba poszukiwać ich inną metodą we wszystkich pionach policji. To jednak trochę tak, jakby dać ogłoszenie w prasie - mówi anonimowo z oficerów w rozmowie z RMF FM.

Zarobki w "polskim FBI" nie są już tak kuszące jak dawniej. Przykładowy major CBŚP z ponad 20-letnim stażem pracy zarabia ok. 6 tys PLN netto. Jest to kwota porównywalna do zarobków policjantów z komend wojewódzkich oraz do komendanta powiatowego. Jedyną możliwością zwiększenia zarobków takiej osoby jest objęcie przez niego stanowiska naczelnika, na którym to zarabia się w Biurze ok. 8-9 tys. PLN - czytamy na stronie bezpieczenstwoistrategia.com.

Komentarz CBŚP

Jeden z byłych oficerów uważa, że taka forma poszukiwań nowych "przykrywkowców" może doprowadzić do łatwiej i szybkiej dekonspiracji funkcjonariuszy współpracujących z CBŚP.

CBŚP przekonuje jednak, że informacja o planowaniu tak zwanej procedury doboru, jest informacją jawną. Niejawna natomiast jest sama procedura. "CBŚP  bardzo dobrze wie, jaka informacja jest jawna, a jaka nie. Procedura jest prowadzona od ponad 20 lat, doskonale wiemy jak to robić i nigdy nie doszło do dekonspiracji kandydata. Celem jest rozpowszechnienie tej informacji wśród wszystkich policjantów z różnych pionów, którzy posiadają różne predyspozycje" - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji w komunikacie.  

CBŚP - zadania

Działania podejmowane przez CBŚP mają na celu zwalczanie przestępczości zorganizowanej o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym oraz związanym z aktami terrorystycznymi. O pracę w Centralnym Biurze Śledczym Policji mają prawo starać się wyłącznie funkcjonariusze Policji, którzy ukończyli co najmniej kurs podstawowy.  Jak czytamy na stronie biura, kandydat do pracy w CBŚP powinien cechować się bogatym doświadczeniem zawodowym, nienaganną opinią w poprzednim miejscu służby, dużą odpornością psychiczną na sytuacje stresowe, wysokimi standardami etycznymi, dyspozycyjnością i kreatywnością, umiejętnością szybkiej adaptacji do nowych warunków, umiejętnością pracy w zespole.

Głównie poszukiwani są policjanci z doświadczeniem w prowadzeniu spraw wielowątkowych o skomplikowanym charakterze. Preferujemy znajomość języków obcych oraz wiedzę i umiejętności o charakterze szczególnym takie jak bankowość, obrót papierami wartościowymi, giełda, obrót gospodarczy, finanse, cło, akcyza, itp. - informuje CBŚP.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo