Wyłudziła ponad 4 miliardy dolarów, potem zniknęła. FBI poszukuje założycielki OneCoina

Ruja Ignatova została umieszona na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych przez FBI zbiegów. (fot. YouTube)
Ruja Ignatova została umieszona na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych przez FBI zbiegów. (fot. YouTube)
Ruja Ignatova, samozwańcza "królowa kryptowalut" i założycielka firmy OneCoin znalazła się na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych przez FBI zbiegów. Jak informuje CNN, kobieta zniknęła w 2017 roku. Władze USA przekonują, że OneCoin był piramidą finansową, która wyłudziła od ludzi ponad 4 mld dolarów.

OneCoin – jedno z największych międzynarodowych oszustw

Prokuratorzy federalni określają firmę OneCoin jako jedno z największych międzynarodowych oszustw, jakie kiedykolwiek popełniono.

Ignatova jest ona obecnie jednym z 10 najbardziej poszukiwanych przez FBI zbiegów, obok przywódców gangów i morderców. Jednocześnie jest jedyną kobietą znajdującą się obecnie na tej liście.

Wyłudzili miliardy dolarów

Ignatova i jej partnerzy "wyłudzili od niczego niepodejrzewających ofiar miliardy dolarów, twierdząc, że OneCoin będzie 'zabójcą Bitcoina'", powiedział w zeszłym miesiącu w oświadczeniu główny prokurator Nowego Jorku, Damian Williams.

— W rzeczywistości OneCoiny były całkowicie bezwartościowe ... Ich kłamstwa zostały zaprojektowane w jednym celu, aby skłonić zwykłych ludzi na całym świecie do rozstania się z ich ciężko zarobionymi pieniędzmi — powiedział Williams.

Ruja Ignatova na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI

Od czasu, gdy Ignatova zniknęła w październiku 2017 roku, jej twarz została opublikowana na stronie internetowej FBI. Kobieta jest również jednym z najbardziej poszukiwanych uciekinierów w Europie.

Na plakacie FBI, mówiącym o poszukiwaniu Ignatovej znajduje się notatka: "Uważa się, że Ignatova podróżuje z uzbrojonymi strażnikami i/lub współpracownikami. Ignatova mogła mieć operacje plastyczne lub w inny sposób zmienić swój wygląd."

FBI oferuje 100 000 dolarów nagrody za informacje prowadzące do jej aresztowania.

— Wyjechała z ogromną ilością gotówki — powiedział dziennikarzom Michael Driscoll, asystent dyrektora FBI w Nowym Jorku. — Pieniądze mogą kupić wielu przyjaciół i domyślam się, że ona to wykorzystuje — dodał.

Od początku planowali oszustwo?

Dokumenty sądowe szczegółowo opisują, jak Ignatova, wraz ze współzałożycielem OneCoin, Karlem Sebastianem Greenwoodem, byli rzekomo świadomi od początku, że ich ambitne przedsięwzięcie było piramidą finansową.

Podczas gdy Greenwood i Ignatova pracowali nad koncepcją OneCoin, określali ją w e-mailach jako "śmieciową monetę". Dokumenty ukazują, że Greenwood w mailu do brata Ignatovej, Konstantina (który również uczestniczył w oszustwie i przejął kierownictwo OneCoin po tym, jak jego siostra zniknęła) opisał inwestorów jako "idiotów" i "szalonych". 

Ignatova w mailach do Greenwooda z 2014 roku miała pisać o OneCoin, że "to nie może być coś 'czystego'" ani "coś, z czego może być dumna". Kobieta miała również zaproponować strategię w przypadku niepowodzenia firmy. Twierdziła wówczas, że powinni wspólnie "wziąć pieniądze i uciekać, a winą obarczyć kogoś innego".

Greenwood i brat Ignatovej aresztowani

Jak podaje CNN, partnerzy Ignatovej nie mieli tyle szczęścia. Greenwood został aresztowany w lipcu 2018 roku w swoim domu na Koh Samui w Tajlandii. Został następnie poddany ekstradycji do USA. W grudniu przyznał się do winy i do spisku mającego na celu m. in. pranie pieniędzy. Obecnie mężczyzna przebywa w więzieniu.

Z kolei Ignatovej, Konstantin, został aresztowany w marcu 2019 roku na lotnisku w Los Angeles. Podróżował do USA w interesach i przygotowywał się do wejścia na pokład samolotu powrotnego do Bułgarii, kiedy to pięciu mężczyzn w garniturach zakuło go w kajdanki i zabrało do pokoju przesłuchań, gdzie pytano go o jego zaginioną siostrę. Mężczyzna również przyznał się do winy.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo