Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L). Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L). Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Fala odejść z wojska? Błaszczak reaguje na rewelacje mediów

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 131
W mediach pojawiły się informacje, że mamy obecnie do czynienia z ogromnym odpływem kadr z wojska. Na reakcję szefa MON Mariusza Błaszczaka nie trzeba było długo czekać. „Wojsko Polskie rośnie w siłę! Mamy coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem” - odpowiedział minister obrony narodowej.

Media: "Lawina odejść z wojska"

„Rzeczpospolitej” podała, że z służby w wojsku w 2022 roku zrezygnowało w sumie kilkanaście tysięcy żołnierzy zawodowych i ochotników WOT. „Z armii odeszło w poprzednim roku najwięcej żołnierzy w czasie rządów PiS. Dodatkowo w pierwszym miesiącu tego roku mundur zdjęło już ponad 4 tysiące żołnierzy zawodowych” - czytamy. To wzrost rezygnacji ze służby wojskowej o niemal jedną trzecią w stosunku do 2021 roku.

Polecamy:

Wcześniej Onet.pl pisał o „lawinie odejść z wojska”. „Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że w tym roku z wojska odchodzi prawie 9 tys. doświadczonych żołnierzy. Ta skala byłaby jeszcze większa, gdyby resort obrony nie wprowadził bezprecedensowych zmian w podwyżkach i dodatkach” - podawał portal.

Minister Błaszczak: Wojsko Polskie rośnie w siłę

Na medialne doniesienia odpowiedział Mariusz Błaszczak. Szef MON zamieścił grafikę z danymi dotyczącymi liczebności wojska w latach 2015 i 2022. Siły zbrojne liczyły w 2015 roku 96 tys. żołnierzy, a w 2022 - 164 tys. żołnierzy – wynika z danych.

Grafika przedstawia również dane dotyczące liczby powołań żołnierzy zawodowych i zwolnień ze służby w 2022 roku. Tych pierwszych, wedle informacji MON, było 13 742, a drugich - 8 988. Uwzględniono również dane na styczeń bieżącego roku: jak czytamy, od początku roku było 3 969 powołań żołnierzy zawodowych i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz 4 392 zwolnień ze służby.

„To tyle na temat rzekomego exodusu żołnierzy. Wojsko Polskie rośnie w siłę! Mamy coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem. Odtwarzamy jednostki i tworzymy nowe. Tylko w tym roku w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej przygotowaliśmy 25 tys. miejsc” - skomentował na Twitterze szef MON.

"Mamy trzykrotnie więcej żołnierzy, niż w czasach PO-PSL"

„W latach 2010-2015 r. liczba żołnierzy wzrosła łącznie o zaledwie 1695. Tylko w 2022 r. liczba żołnierzy zawodowych w jednostkach wzrosła o 4754. W jeden rok mamy prawie trzykrotnie więcej żołnierzy, niż przez 5 lat rządów koalicji PO-PSL – dodał.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo