Ukraińcy zniszczyli pojazdy rosyjskiej armii. Źródło: Twitter/@UAWeapons
Ukraińcy zniszczyli pojazdy rosyjskiej armii. Źródło: Twitter/@UAWeapons

Rosjanie uciekali gdzie pieprz rośnie. Zostali wzięci z zaskoczenia

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Rosjanie już nie raz przekonali się na własnej skórze, że ukraiński atak może nastąpić w każdej chwili. Tak też było i tym razem. Ukraińcy za pomocą dronów zniszczyli aż pięć pojazdów armii wroga.

Ukraiński atak z powietrza. Rosjanie uciekali w popłochu 

Profil "Ukraine Weapons Tracker" zamieścił na Twitterze nagranie, które pochodzi z okolic miasta Wuhłedar (obwód doniecki). Rosjanie w tamtych okolicach od jakiegoś czasu prowadzą nieprzerwany atak. 

Na wideo możemy zobaczyć, jak ukraińska 72 brygada niszczy rosyjski sprzęt. Ukraińcom udało się unicestwić bojowy wóz inżynieryjny IMR-2, dwa radzieckie wozy piechoty BMP-2 IFV oraz dwa BMP-3 IFV. 

Rosjanie, którzy z pewnością nie spodziewali się tego ataku, zaczęli uciekać w popłochu, co widać na nagraniu. 

Rosjanie tracą sprzęt nie tylko na lądzie 

W ciągu minionej doby ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć lekkich łodzi motorowych, wykorzystywanych przez grupy zwiadowcze wroga. Operacja miała miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego, gdzie przeciwnik zaktywizował swoje działania dywersyjne - poinformował we wtorek na Facebooku sztab generalny armii Ukrainy.

Według dowództwa wojskowego w Kijowie, od 24 lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, rosyjskie siły straciły 18 okrętów i innych jednostek pływających, w tym m.in. kutrów. Największe znaczenie miało zatopienie 14 kwietnia ubiegłego roku krążownika rakietowego Moskwa, flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej.

Rzeka Dniepr rozdziela w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, tereny kontrolowane przez władze w Kijowie od ziem zajmowanych przez Rosjan. Obszary położone po zachodniej stronie Dniepru zostały wyzwolone w listopadzie 2022 roku podczas ukraińskiej kontrofensywy. Wschodnia część regionu pozostaje pod okupacją Kremla.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka