Gerard Depardieu wrócił do Francji. Ubiega się o status uchodźcy. (fot. Instagram)
Gerard Depardieu wrócił do Francji. Ubiega się o status uchodźcy. (fot. Instagram)

Gerard Depardieu wrócił z Rosji do Francji. Prosi o status uchodźcy

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Francuski aktor Gerard Depardieu, który w 2013 roku wyjechał do Rosji i otrzymał tamtejsze obywatelstwo, m. in. by nie płacić wysokich podatków we Francji, powrócił do ojczyzny i prosi o status uchodźcy. Depardieu skomentował również wojnę w Ukrainie, nazywając ją "wielkim nonsensem".

Gerard Depardieu o wojnie w Ukrainie

Depardieu w 2013 roku otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Portal welt.de przypomina, że wówczas aktor nazywał Rosję "wielką demokracją", a jej prezydenta Władimira Putina – przyjacielem.

Teraz aktor skrytykował Rosję za wojnę w Ukrainie oraz podkreślił, że jego zdaniem inwazja jest "szaloną i niedopuszczalną przesadą".

"Nadal jestem Rosjaninem"

Gerard Depardieu w rozmowie z "Augsburger Allgemeine Zeitung" zaznaczył, że woli unikać rozmów o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

— Nie chcę powiedzieć więcej na ten temat niż to, że wojna to wielki nonsens — powiedział aktor. Jego zdaniem "nikt nie jest w stanie powiedzieć na ten temat nic naprawdę sensownego".  Dodał jednak, że zachowa rosyjskie obywatelstwo oraz, że nadal kocha rosyjską kulturę.

— Dla mnie nic się nie zmieniło. Nadal jestem Rosjaninem. Uwielbiam rosyjską kulturę. Kiedy kocham jakiś kraj, to zawsze z powodu jego kultury — powiedział w wywiadzie dla "Augsburger Allgemeine Zeitung".

Depardieu apeluje o azyl we Francji

Aktor w wywiadzie wyjawił, że boli go fakt, że Rosjanie na świecie kojarzą się z "orkami i bandytami, faszystami i zbrodniarzami".

— Apeluję do władz francuskich o wsparcie i proszę o przyznanie mi statusu uchodźcy — powiedział aktor.

Aktor sprzedał mieszkanie w Rosji

W marcu ubiegłego roku Gerard Depardieu skrytykował działania rosyjskiego prezydenta. Zareagował na to wówczas rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który ocenił, że aktor „najprawdopodobniej nie do końca rozumie, co się dzieje”. Aktor postanowił również sprzedać swoje mieszkanie w Rosji i przeznaczyć środki z tego tytułu ukraińskiej armii.

— Pieniądze, które zarobiłem na sprzedaży mojego mieszkania, przekazałem na pomoc dla wojska ukraińskiego — oświadczył Gerdard Depardieu.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka