Agencja Reutera: Żydowscy nacjonaliści nękają chrześcijan w Jerozolimie

Antyrządowe protesty w Izraelu. Część obywateli obawia się skrajnej prawicy u władzy. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Antyrządowe protesty w Izraelu. Część obywateli obawia się skrajnej prawicy u władzy. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
W ostatnich tygodniach na Starym Mieście w Jerozolimie nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów; członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich ultranacjonalistów - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Zdewastowany posąg Jezusa z Jerozolimie

Na początku lutego zatrzymano mężczyznę po tym, jak zdewastował posąg Jezusa w Kościele Biczowania. Kościół znajduje się w miejscu, w którym - jak głoszą ewangeliczne przekazy - Chrystus wziął krzyż, gdy został skazany na śmierć - donosi Reuters.

Polecamy:

– To jest kościół upamiętniający cierpienie Jezusa, a robienie takich rzeczy właśnie tutaj jest czymś bardzo, bardzo złym – powiedział agencji ojciec Eugenio Alliata z Muzeum Ziemi Świętej.

"Śmierć Ormianom",  "Śmierć chrześcijanom"

Był to kolejny incydent tego rodzaju; w styczniu na ścianach ormiańskiego klasztoru św. Jakuba pojawiły się graffiti w języku hebrajskim o treści: "Śmierć Ormianom" i "Śmierć chrześcijanom" - informuje Reuters.

– W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, powiedziałbym, że od czasu, gdy władzę sprawuje nowy rząd, takie ataki stają się bardzo powszechne – powiedział Miran Krikorian, właściciel restauracji na Starym Mieście. – A problem polega na tym, że mamy poczucie, że nic nie możemy z tym zrobić – dodał.

Religijni Żydzi atakują chrześcijan

Łaciński Patriarchat Jerozolimy poinformował, że odnotowano co najmniej cztery inne przypadki wandalizmu. W jednym przypadku grupa religijnych Żydów obrzuciła krzesłami i stołami teren w pobliżu siedziby Kustodii Ziemi Świętej. W innym przypadku zdewastowano cmentarz chrześcijański w Jerozolimie - informuje agencja Reutera.

Ciasny labirynt uliczek Starego Miasta w Jerozolimie kryje święte miejsca żydów, chrześcijan i muzułmanów, a mieszkające tam społeczności dawno wypracowały sposoby współżycia - przypomina agencja Reutera.

Policja w Jerozolimie nie odniosła się bezpośrednio do pytań zadanych przez agencję dotyczących wzrostu liczby antychrześcijańskich incydentów. Poinformowała jednak, że we wszystkich wymienionych przypadkach aresztowano sprawców i wniesiono akty oskarżenia. W oświadczeniu dodano, że policjanci przeprowadzają "wzmożone patrole wokół Starego Miasta, domów modlitwy i świętych miejsc w celu zachowania bezpieczeństwa, porządku publicznego i wolności religijnej dla wszystkich" - podkreśliła agencja.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj195 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka