Zdjęcie dzieła zostało opublikowane na oficjalnym profilu Banksy'ego na Instagramie 14 lutego, w walentynki. Tu akurat wycinek pracy.
Zdjęcie dzieła zostało opublikowane na oficjalnym profilu Banksy'ego na Instagramie 14 lutego, w walentynki. Tu akurat wycinek pracy.

Banksy już nie o wojnie w Ukrainie. Artysta przygotował niespodziankę na Walentynki

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Najbardziej znany streetartowiec na świecie Banksy stworzył kolejne dzieło. Mural został odkryty w walentynki. Tym razem artysta rozprawia się z tematem problemu przemocy domowej.

Banksy na Walentynki

Nowa praca Banksy'ego różni się od jego ostatnich dzieł, które artysta stworzył na Ukrainie w ramach protestu przeciwko wojnie. Teraz Banksy poruszył temat problemu przemocy domowej. Kilka dni temu w angielskiej miejscowości Margate wyłonił się najnowszy mural artysty pt. "Valentine's Day Mascara".

Zdjęcie dzieła zostało opublikowane na oficjalnym profilu Banksy'ego na Instagramie 14 lutego, w walentynki.

Malowidło ukazuje kobietę w stylizacji typowej dla lat 50. Strój kobiety stał się symbolem gospodyni domowej - sukienka w niebieską kratę, biały fartuch, żółte rękawice gumowe i do tego czarne buty na obcasach. Bohaterka muralu uśmiecha się od ucha do ucha i puszcza oko do osoby, która właśnie podziwia dzieło.

Ale diabeł tkwi w szczegółach. Klasyczną kreację kobiety zaburzają jej obrażenia. Ma wybity jeden ząb, a jej oko jest podbite i posiniaczone. Funkcję tytułowego "makijażu na walentynki" pełnią właśnie ślady po przemocy ze strony męża kobiety. Ów agresor jest już jednak martwy, co sugerują męskie nogi, które zwisają z lodówki. Kobieta zaś z radością pozbywa się właśnie lodówki wraz z "wyposażeniem", które trafia na śmietnik.

Czytaj: Banksy pojawił się na Ukrainie? Przedstawił nowy mural

Banksy zwraca uwagę na problem przemocy domowej

Warto zwrócić uwagę też na aspekt przestrzenny muralu. Banksy doskonale gospodaruje przestrzenią w swoich pracach i tak też było tym razem - wykorzystał do swego dzieła prawdziwą lodówkę, zostawioną przez kogoś pod ścianą. 

Problem przemocy domowej nigdy nie minął i to właśnie chciał podkreślić Banksy tą pracą. Kobiety wciąż padają ofiarami ze strony własnych partnerów.

„Walczymy z przemocą wobec kobiet. Nawet w walentynki. Zawsze!” – napisano w poście na Instagramie Banksy'ego. 

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura