Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Trzaskowski uspokaja: Warszawa nie wprowadzi kartek na żywność

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 121
Czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce wprowadzić warszawiakom racje żywnościowe, racje konsumpcyjne? - pytali we wtorek politycy Solidarnej Polski, odnosząc się do rekomendacji przyjętych przez C40 Cities, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.

"Miasto Stołeczne Warszawa nie wprowadzi kartek na żywność"

Trzaskowski nazwał pytanie polityków SP absurdalnym; zwrócił uwagę, że raport, który komentują powstał przed kilkom laty i nie zlecała go Warszawa. – Miasto Stołeczne Warszawa nie wprowadzi kartek na żywność. Co więcej, jedynie rząd ma możliwości prawne do wprowadzenia takiego ograniczenia – podkreślił prezydent stolicy.

Polecamy:

Warszawa przystąpiła do projektu C40 Cities

Warszawa przystąpiła do międzynarodowego projektu C40 Cities. Jego celem jest walka z globalnym ociepleniem oraz "budowanie zdrowych, sprawiedliwych i odpornych społeczności” - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. W projekcie udział biorą również inne światowe stolice, np. Londyn czy Berlin. W praktyce oznacza to wiele ograniczeń na przyszłość w korzystaniu z samochodów, samolotów czy laptopów.

Solidarna Polska krytykuje Trzaskowskiego

Do publikacji odnieśli się we wtorek politycy Solidarnej Polski. – Często pytam, co Rafał Trzaskowski przywozi z wizyt międzynarodowych, oblatywania świata. Dzisiaj okazało się, co przywozi – pomysły, żeby wprowadzić racje żywnościowe i konsumpcyjne – powiedział we wtorek Kaleta dziennikarzom w Sejmie.

Zdaniem Kalety „czasy komuny, kartek mają powrócić według tego stowarzyszenia”. – Z publikacji bynajmniej nie wynika, żeby miasto stołeczne Warszawa się od tego odcinało – podkreślił poseł.

Kaleta przytoczył rekomendacje przyjęte przez C40: zmniejszenie spożycia mięsa do 16 kg rocznie na osobę (w Polsce obecnie to średnio 70 kg), nabiału do 70 kg (w Polsce 200 kg), ograniczenie zakupu nowych ubrań do 8 sztuk rocznie, redukcja liczby aut z 600 do 190 na 100 tys. mieszkańców, wydłużenie czasu użytkowania sprzętu elektronicznego do siedmiu lat.

"Samochód staje się luksusem"

– Samochód staje się luksusem, a nie prawem każdego z nas do wyboru sposobu przemieszczania się – zauważył poseł. Zwrócił uwagę na cel ograniczenia podróży lotniczych. – Raz na dwa lata wyjazd rodzinny za granicę to propozycja stowarzyszenia, którego Warszawa jest członkiem” – powiedział. "Jestem ciekaw, jak Rafał Trzaskowski dociera na te wszystkie konferencje. Raczej nie rowerem, raczej nie samochodem i nawet nie koleją, tylko samolotem – dodał Kaleta.

Odniósł się też do postulatu korzystania przez co najmniej siedem lat z urządzeń elektronicznych. – Każdy sprzęt miałby wytrzymać minimum siedem lat, czyli jeśli kupimy telefon czy laptop, on się zużyje, to trzeba czekać, żeby kupić nowy, bo takie będą limity – zauważył Kaleta.

– Czy on naprawdę (Rafał Trzaskowski) chce wprowadzić warszawiakom - a być może w całej Polsce, bo znamy jego ambicje - racje żywnościowe, racje konsumpcyjne? – pytał wiceminister sprawiedliwości.

Trzaskowski: Trudno raport komentować

Do wystąpienia polityków SP odniósł się Trzaskowski. „Pan Kaleta oparł swoją teorię o raport naukowców z Leeds wydany niemal 4 lata temu. Trudno go komentować, tym bardziej, że nie powstał na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawy i nie był z nami konsultowany” - napisał Trzaskowski na Facebooku.

Przypomniał, że miasto w swojej polityce żywnościowej obrało za cel „wsparcie dla mieszkańców w dostępie do dobrej jakości i niedrogiej żywności”. Zwrócił uwagę, że „zdecydowana większość” projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego „stanowią projekty ekologiczne”, a oprócz inwestycje w miejską zieleń coraz więcej inicjatyw dotyczy żywności i dzielenia się nią oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności. „Odpowiadając na pana absurdalne pytanie - nie, Miasto Stołeczne Warszawa nie wprowadzi kartek na żywność. Co więcej, jedynie rząd ma możliwości prawne do wprowadzenia takiego ograniczenia. Jako prawnik powinien pan to wiedzieć” - dodał Trzaskowski.


Czym jest C40 

C40 zostało powołane w 2005 r. przez burmistrzów 18 największych miast, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym jest obecnie burmistrz Londynu Sadoq Khan. W 2021 r. ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok Seul Tokio i Melbourne. Warszawa jest członkiem C40 od 2007 roku.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka