Paweł Szypulski w studio RMF FM.
Paweł Szypulski w studio RMF FM.

Dyrektor Greenpeace przeciwny elektrowniom atomowym. Jego słowa wywołały burzę

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 197
Paweł Szypulski dyrektor programowy Greepeace Polska był gościem Roberta Mazurka w RMF FM. Jego zdaniem powinniśmy poruszać się wyłącznie samochodami elektrycznymi i korzystać z energii pozyskiwanej tylko ze źródeł odnawialnych.

Działacz Greenpeace: Wiatr lepszy niż atom

- Elektrownie atomowe w Polsce nie powinny powstawać. To strata zasobów i czasu. Mamy lepsze alternatywy. Wiatr na lądzie da nam więcej energii - mówił przedstawiciel Greenpeace Polska. Na pytanie dziennikarza, kim jest z wykształcenia, powiedział: "nie jestem inżynierem, ale zajmuję się polityką klimatyczną od lat. Z wykształcenia jestem antropologiem".

Rozmowa dotyczyła również ustaleń Parlamentu Europejskiego, według których do 2035 roku z ulic znikną samochody spalinowe. Szypulski powiedział, że go to nie cieszy, ponieważ to zdecydowanie za późno. Dyrektor programowy Greepeace Polska dodał również, że wyższe ceny samochodów elektrycznych nie stanowią poważnego problemu: - Cały czas mówimy o technologiach alternatywnych, gadżetach. Wprowadzenie takich przepisów spowoduje, że pojazdy elektryczne będą tanieć - przekonuje. Jako przykład podał panele fotowoltaiczne.

"Jedzcie mniej mięsa, będzie się wam żyło lepiej"

W dalszej części rozmowy, Robert Mazurek zapytał o decyzję stowarzyszenia C40 Cities, która rekomenduje pozbycia się do 2035 roku 2/3 samochodów w miastach takich jak Warszawa.

- Jestem za, bo znajdujemy się w trakcie kryzysu klimatycznego i zaraz uderzymy głową w ścianę - odpowiedział Paweł Szypulski.

Przedstawiciel Greenpeace przekonywał, że ograniczenie spożycia mięsa i nabiału też wyjdzie nam tylko na dobre. - Te wszystkie zmiany mają służyć temu, by w miastach żyło nam się lepiej, zdrowiej i bezpieczniej. Mniej wypadków drogowych, mniej chorób układu krążenia i co więcej, wcale nie musimy jeść mniej smacznie - mówił.


Szypulski zapewniał także, że Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od korporacji ani rządów. - Greenpeace jest organizacją, która nie przyjmuje pieniędzy od korporacji, żadnych. Czy to byłaby korporacja niemiecka, polska, czy rosyjska. Greenpeace nie przyjmuje tez pieniędzy od rządów. Greenpeace jest w ogromnej większości finansowany przez indywidualnych darczyńców i to w takiej fundamentalnej skali. Oprócz tego przyjmujemy nieduże pieniądze od wybranych fundacji - mówił gość rozmowy w RMF FM.

Co poszło nie tak?

Wywiad Mazurka z przedstawicielem Greenpeace wywołał dyskusję na Twitterze. Internauci są oburzeni, że ktoś chce im z góry narzucać, jak mają żyć.


Wiele emocji wywołało również twierdzenie działacza, że wiatr jest lepszy od atomu.


ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości