Nad Polskę nadciąga orkan Otto. Policja i inne służby będą miały dużo pracy. Fot. PAP/	PAP/Marcin Bielecki
Nad Polskę nadciąga orkan Otto. Policja i inne służby będą miały dużo pracy. Fot. PAP/ PAP/Marcin Bielecki

Władze Polski wydały ostrzeżenie. Niepokojące sygnały z wielu rejonów kraju

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
W piątek po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie rozsyłanym do mieszkańców całego kraju ostrzegło, że w nocy oraz w sobotę będzie wiał silny wiatr. Możliwe są również przerwy w dostawach prądu. Wojewoda zachodniopomorski zapewnił mieszkańców, że służby są gotowe na liczne interwencje.

RCB ostrzega przed wichurami 

RCB poinformowało w piątek, że prognozy wskazują, że wiatr będzie wiał ze średnią prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, a na wybrzeżu do 125 km/h. "Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę" - podało RCB.

W związku z tym, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu tzw. Alert RCB.

Do mieszkańców całego kraju wysyłany jest sms o treści: "Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

RCB przypomniało też, by pamiętaj, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - podkreśliło RCB.

Służby są gotowe 

Mieszkańców zachodniopomorskiego, gdzie w ubiegłym roku przeszły silne wichury uspokoił podczas briefingu prasowego wojewoda Zbigniew Bogucki, który obecny był na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. prognozowanych w regionie wichur.

– Są odpowiednie zasoby paliwa jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, są zadysponowane dyżury po to, żeby móc bardzo szybko, elastycznie, odpowiednio reagować – przekazał Bogucki. 

Dodał, że przygotowani są także dostawcy prądu w zachodniej i wschodniej części województwa. Zaapelował też o zrozumienie mieszkańców województwa w przypadku awarii zasilania; zaznaczył , że "najpierw trzeba usunąć awarie najpoważniejsze, wysokie linie, a później odpowiednio schodzić na poszczególne stopnie zasilania i to wszystko trwa".

Bogucki mówił też, że rozmawiał z władzami samorządowymi w regionie o odpowiednim przygotowaniu infrastruktury wrażliwej, m.in. szpitali i domów pomocy społecznej na wypadek awarii prądu.

Ratusz Warszawy ostrzega przed silnym wiatrami 

Orkan Otto nadciąga nad Polskę a wraz z nim silny i porywisty wiatr. W Warszawie najmocniej ma wiać do sobotniego popołudnia - ostrzega stołeczny ratusz. 

Ratusz radzi wszystkim mieszkańcom, aby zastosowali się do rad ekspertów. Polecają oni usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami; zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii - gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne; uważać podczas jazdy samochodem ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Z kolei Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przestrzega przed uszkodzeniami budynków i zrywaniem dachów.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo