Afgańska dziennikarka zginęła w katastrofie łodzi z migrantami u wybrzeży Kalabrii we Włoszech. (fot. Twitter/Kabul News)
Afgańska dziennikarka zginęła w katastrofie łodzi z migrantami u wybrzeży Kalabrii we Włoszech. (fot. Twitter/Kabul News)

Śmierć migrantów w Kalabrii. Nie żyje dziennikarka, która uciekała przed talibami

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Spośród wielu ofiar katastrofy łodzi z migrantami, która 26 lutego rozpiła się u brzegów Kalabrii we Włoszech była afgańska dziennikarka Torpekai Amarkhel. Kobieta była zmuszona uciekać z kraju rządzonego przez talibów — podały włoskie media, powołując się na jej siostrę. W katastrofie zginął również jej mąż oraz dwoje dzieci. Wśród zaginionych jest również 7-letnia córka reporterki.

Katastrofa łodzi z migrantami. Nie żyje afgańska reporterka

Siostra 42-letniej dziennikarki, Mida, przyjechała do Crotone w Kalabrii z Rotterdamu. Przypuszcza się, że tam chciała dotrzeć uciekająca z Afganistanu kobieta z rodziną.

Według agencji Ansa, afgańska dziennikarka przez wiele lat współpracowała w Kabulu z OZN przy projekcie "Unama News". Dokumentowała ostatnio na zdjęciach sytuację kobiet w Afganistanie.

Musiała uciekać z kraju

Dziennikarka ze względu na swoje zaangażowanie i przekonania musiała uciekać z kraju, w którym po powrocie talibów do władzy w sierpniu 2021 r., kobiety – poza nielicznymi wyjątkami – nie mogą pracować, nie mogą wychodzić z domu bez zasłoniętej twarzy, czy chodzić na plac zabaw ze swoimi dziećmi.

O śmierci dziennikarki poinformował na Twitterze m. in. afgański portal Kabul News.

— Jedną z ofiar z łodzi dla uchodźców, która zatonęła u południowych wybrzeży Włoch jest była pracownica Narodowej Telewizji Radiowej Torpekai Amarkhel, która wraz z mężem i trójką dzieci straciła życie w tym incydencie — napisano na Twitterze. Należy jednak sprostować, że spośród trójki dzieci reporterki, jedno z nich – siedmioletnia córka – uznane jest za zaginione.


Tragedia u brzegów Kalabrii

Dotychczasowy bilans katastrofy łodzi z migrantami, do której doszło w miejscowości Cutro, koło Crotone, 26 lutego to 71 ofiar śmiertelnych, w tym kilkanaścioro dzieci i ponad 40 osób zaginionych. Łódź wypłynęła z Turcji.

W czwartek w Cutro odbędą się nadzwyczajne obrady rządu Włoch.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości