Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Polka XXI wieku". (fot. PAP)
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Polka XXI wieku". (fot. PAP)

Morawiecki zapowiedział nowe programy dla kobiet. Padła kwota

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji "Polka XXI wieku". W trakcie swojego wystąpienia szef rządu zapowiedział programy, które wesprą m. in. działalności gospodarcze zakładane przez kobiety. — Chcemy, by polskie kobiety mogły czuć się tak zaopiekowane, jeśli nie lepiej, niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Będziemy realizowali duże programy w tym obszarze — zapowiedział Morawiecki.

Morawiecki o kobietach na rynku pracy

Morawiecki podczas swojego wystąpienia na konferencji "Polka XXI wieku" przekazał swoje życzenia z okazji Dnia Kobiet. Szef rządu wspomniał także m. in. o sytuacji zawodowej kobiet w naszym kraju.

— Mamy w Polsce najwyższy w Unii Europejskiej współczynnik kobiet na stanowiskach menadżerskich - 43,7 proc. To nie jest żaden efekt dyrektyw europejskich, ani parytetów, ani narzucanych rozwiązań przez jakikolwiek rząd. To zawdzięczacie szanowane panie właśnie sobie - swojej wytrwałości, swojej determinacji — podkreślił premier. Dodał przy tym, że w Polsce kobiety mają coraz większy udział na rynku pracy.

— Tutaj już przyłożyliśmy do tego rękę, ponieważ potroiliśmy liczbę miejsc dla dzieci w żłobkach — przekazał premier. Zapewnił, że dzięki temu kobiety mogą być bardziej aktywne społecznie i zawodowo. Dodał, że liczba miejsc w żłobkach jest zwiększana cały czas.

Premier wspomina o programach socjalnych

Dalej Morawiecki nawiązał do przyznawanych w Polsce programów socjalnych.

— Myślę, że szanowne panie, nasze mamy, babcie, żony, siostry, córki doceniają to, że dzisiaj ok. od 8 do 10 tys. zł rocznie na każde dziecko jest przeznaczane w różnych programach: od rodzinnego kapitału opiekuńczego, przez 500 plus, przez wyprawkę, przez Mama 4 plus i różne inne programy, które są już dzisiaj prawem nabytym, dobrem, które na pewno zostanie z nami. Przynajmniej tak głęboko wierzę — mówił premier.

Wskazał jednocześnie, że jednym z obszarów wymagających dalszych działań jest zdrowie.

— Wdrażamy najnowocześniejsze procedury dotyczące mammografii; za parę miesięcy będzie bezpłatna szczepionka przeciwko HPV, by dzieci dorastały w zdrowiu i spokoju — mówił szef rządu.

Rząd szykuje nowe programy dla kobiet

W dalszej części swojego wystąpienia Morawiecki wskazał, że rząd szykuje "duże programy" skierowane dla kobiet, aby "mogły czuć się tak zaopiekowane, jeśli nie lepiej, niż w wielu krajach Europy Zachodniej".

— Będziemy realizowali duże programy w tym obszarze, właściwie już realizujemy, to się dzieje m.in poprzez zmianę programów refundacyjnych i zmiany w programach profilaktycznych — mówił premier.

Morawiecki podkreślił, że rząd przygotowuje program "dla przedsiębiorczych kobiet", który "za chwilę będzie przedstawiony".

— Miliard złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety — zapowiedział premier. Na koniec podsumował, że rząd, aby mógł "jak najlepiej rozpoznać, gdzie pomoc jest najpotrzebniejsza, potrzebuje dialogu i dobrego spotkania, które podpowie jak najlepiej pomóc zorganizować pracę kobietom".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka