Neißehai, CC BY-SA 3.0 de
Neißehai, CC BY-SA 3.0 de

Niemcy nie wytrzymali. Pozwą Polskę

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Niemieckie media podają, że saksońskie miasto Żytawa (Zittau) zamierza złożyć drugi pozew przeciwko kopalni węgla brunatnego Turów.

Niemcy złożą kolejny pozew przeciwko kopalni Turów

Dziennik „Saechsische Zeitung” donosi, że decyzja władz miasta zapadła na nadzwyczajnej naradzie w sobotę, 25 marca. Decyzja rady była jednogłośna.

„Konkretnie chodzi o podjętą w połowie lutego decyzję polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydaniu koncesji na dalsze wydobycie węgla brunatnego w Turowie do roku 2044 – tłumaczy dziennik „Frankfurfer Allgemeine Zeitung” („FAZ”).

Z kolei dziennik "Bild" zwraca uwagę, że kopalnia Turów znajduje się zaledwie trzy kilometry od Zittau, a ślady jej działalności są coraz bardziej dotkliwe dla mieszkańców.

Raport geologiczny wykazał m.in. związek między obniżeniem wód gruntowych w kopalni odkrywkowej a osiadaniem gruntu w Żytawie, co doprowadziło do licznych pęknięć domów. Dziennik przytacza relacje mieszkańców i załączył zdjęcia z popękanych elewacji budynków. 

„Bild” dodaje, że pozwem saksońskiego miasta będzie musiał zająć się sąd w Warszawie.


Koncesję wydano, konsekwencji nie sprawdzono

Władze Żytawy uważają, że wydanie koncesji do dalszej eksploatacji kopalni nie jest jeszcze prawnie wiążące. Jeszcze w zeszłym roku Żytawa złożyła skargę na ten dokument, a ponieważ nie zapadły jeszcze żadne decyzje, to władze miasta są zdania, procedura wydawania zezwoleń nie jest jeszcze zakończona. Problem polega też na tym, że władze Żytawy nie zostały w ogóle poinformowane o tak kluczowej decyzji - czytamy w "FAZ".

Gazeta ostrzega przed innymi skutkami działalności kopalni - miasto może zapaść się o jeden metr. Sam proces wydawania koncesji miał okazać się farsą, ponieważ nie uwzględniono ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych, emisji drobnych pyłów i hałasu, a także nie wzięto pod uwagę rekultywacji pozostałego otworu po zakończeniu wydobycia węgla.

"Turów ze względu na swoje przygraniczne położenie ma wymiar europejski. Rząd federalny i Wolne Państwo powinny zrobić znacznie więcej i nie zostawiać tak Żytawy na lodzie" - powiedziała "Bildowi" Antonia Mertsching, posłanka Partii Lewicy.


źródło zdjęcia: Neißehai, CC BY-SA 3.0 de

SW

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka