Kwalifikacja wojskowa 2023. Oni dostaną wezwania

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Już niedługo rusza kwalifikacja wojskowa. Powołania otrzyma 230 tysięcy Polaków. Kto może dostać wezwanie do wojska? Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji podało kryteria powołań.

Kwalifikacja Wojskowa 2023. Kto otrzyma wezwanie

Według projektu rozporządzenia o kwalifikacji wojskowej w 2023 r., do powiatowych komisji lekarskich w 2023 roku zostaną wezwani:

  • mężczyźni urodzeni w 2004 r.
  • mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2021 i 2022:

1. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Powtórne badania lekarskie pozwolą ocenić ostateczną przydatność do służby.

2. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.


Wezwania na kwalifikację także dla Pań

Powołania dostaną też kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub naukę w w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy o obronie Ojczyzny. Chodzi o kierunki:

  • lekarski,
  • weterynaryjny,
  • pielęgniarski,
  • psychologiczny,
  • analityki medycznej
  • ratownictwa medycznego

Wezwanie otrzymają też osoby, które mają co najmniej 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się później

Początkowo kwalifikacja wojskowa miała potrwać 60 dni, od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. Ostatecznie kwalifikacja rozpocznie się 17 kwietnia, po okresie Świąt Wielkanocnych i potrwa do 21 lipca i będzie trwała 66 dni roboczych, z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca. Ministerstwo Obrony Narodowej tłumaczy zmianę terminów egzaminami maturalnymi.

źródło zdjęcia: Dowództwo Generalne/Twitter

SW

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo