fot. Pixabay
fot. Pixabay

Seniorzy coraz częściej to robią. To jedna z najważniejszych wartości w życiu

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Dla seniorów zdrowie jest jednym z najważniejszych aspektów życia. Przejmują się nie tylko zdrowiem swoim, ale również najbliższych. Dobry stan zdrowia jest czymś, co może zapewnić im niezależność, którą sobie cenią. Dzięki dobrej kondycji i samopoczuciu chcą również dotrzymywać kroku swoim bliskim. Właśnie ukazała się ciekawa analiza pokazująca, jak osoby w dojrzałym wieku dbają zdrowie i dobrą kondycję.

Seniorzy chcą być zdrowi

Instytut ARC Rynek i Opinia przeprowadził badanie „Dojrzali konsumenci w Polsce”. Pokazało ono, że 44 proc. seniorów uważa swój stan zdrowia za dobry lub bardzo dobry. Odsetek osób oceniających go jako zły lub bardzo zły jest ponad dwukrotnie mniejszy i wynosi 19 proc. Co ciekawe, najlepsze zdanie o swoim samopoczuciu mają kobiety, seniorzy w wieku od 65 do 69 lat oraz z wykształceniem wyższym.

Lekarzy najczęściej odwiedzają starsi mężczyźni. Korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej to głównie domena młodszych seniorek, mieszkańców większych miast i osób z wyższym wykształceniem. Kobiety i najstarsi seniorzy częściej używają suplementów diety i unikają używek, zaś mężczyźni i młodsi seniorzy z większym miast – uprawiają sport.

Natomiast jeżeli chodzi o uprawianie sportu ogółem przez Polaków, to widzimy regres, co również pokazują badania.


- Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości dla seniorów. Jest ono warunkiem koniecznym radości życia i niezależności. Osoby starsze są w pełni świadome, że choroba w dojrzałym wieku może nieść ze sobą poważne konsekwencje, a stawką jest ich samodzielność. Dlatego większość starannie dba o zdrowie - komentuje Ewa Kantecka, Senior Managerka w ARC Rynek i Opinia, współautorka raportu. - Przejawia się to jednak bardziej w codziennej rutynie, niż w częstszych niż to konieczne wizytach u lekarzy. Raport pokazuje, że kobiety częściej koncentrują się na zdrowym odżywianiu, prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz unikaniu używek, a mężczyźni chętniej zażywają dużo ruchu, zaś młodsi seniorzy również uprawiają sport.

Dieta i ruch na świeżym powietrzu

W opinii osób dojrzałych zdrowy styl życia to odpowiednia dieta i ruch na świeżym powietrzu. Starają się one zdrowo odżywiać, a także zachowywać umiarkowaną aktywność fizyczną. Co czwarty senior przyznaje, że regularnie uprawia sport. Odsetek ten jest wyraźnie wyższy wśród mieszkańców dużych miast (37 proc.), a najniższy wśród osób po 75. roku życia (20 proc.). Warto zauważyć, że często aktywności takiej jak spacer czy rower nie traktują w kategorii sportu. Prowadzenie zdrowego stylu życia deklarują najczęściej (93 proc.) mieszkańcy miast poniżej 20 tys. ludności.

Zdrowe jedzenie to dla seniorów produkty o niskiej zawartości tłuszczu, świeże, bez cukru. Wyżej cenione są produkty przygotowywane samodzielnie w domu. Najczęściej zdrowe odżywianie deklarują osoby z grupy wiekowej powyżej 75 lat (85 proc.) oraz z wykształceniem wyższym (84 proc.).

Mężczyźni częściej chodzą do lekarzy

Suplementy diety są stosowane regularnie przez co trzeciego seniora, częściej przez kobiety. Seniorzy podkreślają, że starają się w tym zakresie zachować umiar i stosować tylko to, co zalecają lekarze. Respondenci korzystają głównie z publicznej opieki zdrowotnej. Jednak w sytuacjach, gdy dostępność pewnych usług medycznych jest ograniczona, korzystają także z prywatnych placówek medycznych. Wszyscy regularnie chodzą do lekarzy, przy czym najczęściej starsi mężczyźni. Podstawową formą opieki zdrowotnej jest NFZ, zaś prywatna opieka traktowana jest jako ostatnia deska ratunku. Respondenci raczej nie posiadają abonamentów na prywatną opiekę medyczną, korzystają z prywatnej opieki w nagłych wypadkach, gdy nie są w stanie pozwolić sobie na czekanie w kolejce w ramach NFZ. Ten odsetek jest wyższy w przypadku kobiet i młodszych seniorów, osób z wyższym wykształceniem i mieszkańców średnich miast (50-100 tys.).

Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego  w 2030 roku w Polsce będzie mieszkało prawie 11 milionów osób starszych, to o 11 proc. więcej niż w 2021 roku.

Tomasz Wypych

(fot. Seniorzy starają się być jak najdłużej aktywni, fot. Pixabay)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości