(Rosyjscy żołnierze. Fot. Screen z Twittera)
(Rosyjscy żołnierze. Fot. Screen z Twittera)

Kolejne drastyczne nagranie z Ukrainy. Odcięte głowy i dłonie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
W sieci pojawiło się kolejne nagranie z Ukrainy. Widać na nim ciała ukraińskich żołnierzy pozbawione głowy i dłoni. Według CNN wideo może być autorstwa najemników z Grupy Wagnera.

Odcięli głowę ukraińskiemu żołnierzowi 

We wtorek wieczorem pojawiło się skrajnie drastyczne nagranie z kaźnią ukraińskiego jeńca. Widać na nim, jak ludzie w mundurach z białymi wstęgami (których zwykle używają do identyfikacji wojskowi rosyjscy) odcinają głowę żywemu człowiekowi z ukraińskimi dystynkcjami. Sprawcy są zamaskowani. Jak zauważyła rosyjskojęzyczna redakcja BBC, na nagraniu można dostrzec jaskrawozielone liście, co może oznaczać, iż nie powstało ono w ostatnim czasie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę, że wszczęła śledztwo w sprawie nagrania. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył, że tego rodzaju kadry to przejaw celowej polityki rosyjskiej, której celem jest osłabienie morale Ukraińców. Jusow powiedział, że nagrania o podobnej treści pojawiają się raz na kilka tygodni. 


Kolejne drastyczne nagranie 

Nie musieliśmy czekać długo na kolejne tego typu nagranie. W środę na jednym z rosyjskich kanałów propagandowych pojawiło się kolejne wideo, na którym widać ciała ukraińskich żołnierzy pozbawione głowy oraz dłoni. Według CNN nagranie może być autorstwa najemników z Grupy Wagnera. Międzynarodowa grupa śledcza InformNapalm twierdzi, że takich nagrań jest więcej, a są one tworzone w charakterze “materiału kompromitującego”, jako narzędzie powstrzymujące rosyjskich żołnierzy przed dezercją.

CNN analizując nagranie wskazuje, że jest ono nowsze od tego z wtorku. Świadczyć o tym ma fakt, iż nie widać śniegu, a żołnierze mają zimowe mundury. Prawdopodobnie powstało w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy. 

Nagranie ze względu na drastyczność zostało usunięte. 

Misja ONZ: to nie jest odosobniony przypadek

Misja ONZ na Ukrainie oświadczyła w środę, że nagrania egzekucji jeńców publikowane w internecie budzą przerażenie, jednak nie są to odosobnione przypadki. Misja oznajmiła, że podczas inwazji rosyjskiej udokumentowała łamanie prawa humanitarnego wobec jeńców.

Misja wezwała również do należytego zbadania tych najnowszych przypadków i ukarania sprawców.

MP

(Rosyjscy żołnierze. Fot. Screen z Twittera)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka