zdjęcie ilustracyjne (fot. Freepik.com)
zdjęcie ilustracyjne (fot. Freepik.com)

Cyfrowi emeryci. Jak działa legitymacja emeryta-rencisty ZUS w telefonie

Redakcja Redakcja Seniorzy Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
mLegitymację, czyli elektroniczną wersję tradycyjnej legitymacji emeryta i rencisty ZUS wprowadzono 1 stycznia tego roku. I widać, że seniorzy polubili to rozwiązanie, bo korzysta już z niego prawie 300 tys. osób. Największe zainteresowanie elektronicznym dokumentem jest w grupie wiekowej 68-72 lata.

mLegitymacja - co warto wiedzieć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych cyfrową wersję legitymacji wystawia emerytom i rencistom automatycznie. Wystarczy ją pobrać przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji należy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji i już można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie.

Cyfrowa legitymacja działa jak tradycyjny dokument. Emeryt lub rencista potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona.


Legitymację emeryta-rencisty lub mLegitymację przed upływem okresu na jaki została wystawiona wymienia się tylko w kilku uzasadnionych przypadkach. Są to: zmiana imienia, nazwiska lub numeru PESEL, zmiana rodzaju świadczenia (np. po przejściu z renty na emeryturę), zmiana numeru oddziału NFZ (do zmiany numeru NFZ może dojść, gdy zmienisz adres i przeprowadzisz się do innego województwa), a także uszkodzenie lub zniszczenie, ale dotyczy tylko tradycyjnej legitymacji. Legitymacja tradycyjna lub cyfrowa jest wymieniana na wniosek jej posiadacza, ale taką prośbę w imieniu emeryta może złożyć także pełnomocnik albo przedstawiciel ustawowy.


Możliwość skorzystania ze zniżek i ulg

Mobilna legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana seniorom pobierającym emerytury, emerytury pomostowe, renty, renty socjalne i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Tradycyjna, jak i elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty potwierdza, że jej posiadacz jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Przywileje dostępne wraz z legitymacją emeryta-rencisty to ulgi w komunikacji oraz zniżki w instytucjach i firmach prywatnych. Dokument uprawnia m.in. do dwóch ulgowych przejazdów w roku (zniżka 37 proc.) pociągiem dowolnego przewoźnika kolejowego. W przypadku tej ulgi w czasie kontroli należy okazać także zaświadczenie wystawione przez uprawnioną do tego instytucję m.in. Polski Związek Emerytów i Rencistów. Jeśli jednak nowi emeryci lub renciści będą chcieli posługiwać się tradycyjną legitymacją w formie karty, to wystarczy, że złożą w tej sprawie wniosek na specjalnym formularzu.

Wydaje się jednak, że takich osób będzie coraz mniej, bo badania pokazują, że już teraz 71% polskich seniorów posługuje się internetem. -  Za start internetu w Polsce przyjmuje się początek 1991 roku  - przypomina Salon24 Mariusz Stanisławski, informatyk i cybernetyk. - Jeśli ktoś ma dzisiaj 70 lat, to w wieku 45 lat mógł już korzystać z sieci, a jeżeli np. w firmie, w której pracował internet zainstalowano jeszcze wcześniej, to praktycznie połowę życia spędził przed ekranem komputera.

Seniorzy w sieci

Takie obserwacje potwierdza chociażby łatwość z jaką starsze osoby korzystają z e-recepty i e-skierowań. Wbrew obawom nasi seniorzy szybko zaakceptowali takie rozwiązanie. Dzisiaj prawie połowa konsumentów z najstarszych grup wiekowych korzysta z zakupów w sieci, zaopatrując się nie tylko w medykamenty i artykuły spożywcze, ale praktycznie we wszystkie produkty potrzebne do życia, z ubraniami i sprzętami domowymi włącznie. Najczęściej seniorzy kupują odzież, obuwie oraz sprzęt elektroniczny. Podczas zakupów zwracają uwagę na promocje, chętnie korzystają z programów lojalnościowych oraz aplikacji.

Seniorzy za pomocą internetu również się komunikują. Najpopularniejsze media społecznościowe wśród nich to Facebook (35%) oraz YouTube (24%), a komunikatory to WhatsApp (33%) i Messenger (32%).

ZUS zaznacza, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r. są aktualne – zgodnie z ich terminem ważności. Zgodnie z prognozami GUS w 2030 roku w Polsce będzie mieszkało niemal 11 milionów osób starszych, czyli o 11% więcej niż w 2021 roku.

Tomasz Wypych

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: Freepik.com)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo