Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. (fot. PAP)
Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. (fot. PAP)

Walka o władzę w mediach. Donos na prezesa TVP do PiS

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W poniedziałek Onet informował o tym, że do władz PiS wpłynęła skarga na prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. Teraz do sprawy odnieśli się w rozmowie z portalem Wirutalnemedia.pl informatorzy z Telewizji Polskiej. Według nich ma ona dotyczyć "walki środowiska premiera Mateusza Morawieckiego o przejęcie kontroli nad Telewizyjną Agencją Informacyjną".

Skarga na prezesa TVP

Onet w poniedziałek opublikował artykuł, w którym poinformowano o skardze na prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza, która wpłynęła do władz Prawa i Sprawiedliwości. Zarzucono mu, że chce on złagodzić przekaz "Wiadomości" i raz w tygodniu prowadzić kolegia tego programu. Korespondencja nie została podpisana, jednak - jak poinformowano - wiele wskazuje na to, że skargę napisać mógł szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.


Szef TAI zaprzecza doniesieniom

Olechowski zaprzeczył tym doniesieniom i odniósł się do sprawy za pośrednictwem Twittera.

— Polskojęzyczny portal Onet.pl brutalnie zaatakował TVP. Autor tego paszkwila Andrzej Stankiewicz uważa mnie za swojego osobistego wroga, czego w ostatnim czasie dał dowody. Ale głównym celem tego ataku jest zniszczenie TVP jako ważnego ośrodka informacji oraz debaty publicznej — napisał. Do wpisu załączył zrzut ekranu prywatnej wiadomości, którą wysłał do Stankiewicza.

— Szanowny Panie, nie jestem autorem słów, które mi Pan przypisuje. Wiem, że od dawna darzy mnie Pan wielką osobistą niechęcią - wprost powiedział mi Pan o tym w trakcie naszej rozmowy w TVP - ale nie sądziłem, że w ataku na mnie posunie się Pan do takiej manipulacji — czytamy.


To nie Olechowski napisał skargę?

Wirtualnemedia.pl donoszą, że "tuż po publikacji Onetu w redakcji "Wiadomości" pojawiła się informacja, że to nie Olechowski miał stać za pismem do władz PiS". Skargę napisać miała "inna osoba z TVP, związana ze środowiskiem premiera Mateusza Morawieckiego i chcąca zaszkodzić dyrektorowi TAI".

Według informatorów portalu sprawa dotyczy "walki o odbicie TAI z rąk ludzi Kurskiego i przejęcia kontroli przez obóz Morawieckiego". Jak dodają rozmówcy Wirtualnych Mediów, premier ma obawiać się, że w czasie kampanii wyborczej "jego ludzie nie będą pokazywani w TVP Info i w "Wiadomościach""

— Stąd pierwsza próba odbicia TAI, sprzed dwóch miesięcy i teraz kolejna, z użyciem anonimu do prezesa Kaczyńskiego — twierdzą informatorzy portalu. Wskazują jednocześnie na to, że w czasach, gdy Jacek Kurski był prezesem TVP, premier oraz jego ludzie "nie mogli liczyć na dużą ekspozycję" w telewizji.

Wirtualnemedia.pl wskazują, że w TAI obowiązywała wprowadzona przez Kurskiego tzw. "doktryna 9 sekund" – tyle czasu mógł być pokazywany premier podczas jednego wydania "Wiadomości". 


Szef TAI nie chce spięć z premierem?

Portal informuje również, że jego rozmówcy podkreślają, iż szef TAI Jarosław Olechowski "nie chce iść na zwarcie ze środowiskiem premiera".

— Kilka tygodni temu nie udało się odebrać TAI Olechowskiemu, bo weto postawił sztab wyborczy PiS, a Jarosław Kaczyński nie chce żadnych zmian przed wyborami. Teraz nic się nie zmieniło: Kaczyński nadal nie chce zmian i jest zadowolony z tego, jak pracuje TVP Info — mówi informator Wirtualnych Mediów.

Prezes TVP na kolegiach "Wiadomości"

Wirtualne Media ustaliły, że faktycznie Matyszkowicz pojawia się na piątkowych kolegiach "Wiadomości". Ma on uczestniczyć w spotkaniach dziennikarzy programu planujących tygodniową pracę.

Informatorzy z TVP wskazują, że jego obecność związana jest z chęcią "ręcznego sterowania przed wyborami tym programem i TAI".

— A być może o przypisywaniu sobie w rozmowach z politykami PiS sukcesów, wypracowywanych przez zespół pod przywództwem Olechowskiego. Innych wyjaśnień nie znajduję. Sytuacja jest nadzwyczajna — mówią rozmówcy Wirtualnych Mediów.


Mateusz Matyszkowicz w TVP

Mateusz Matyszkowicz objął funkcję prezesa TVP po tym, jak odwołany z niej został Jacek Kurski we wrześniu ubiegłego roku. Z Telewizją Polską związany jest od 2016 roku. Na początku był dyrektorem TVP Kultura, w 2017 roku został szefem TVP1. Z kolei rok później objął funkcję wicedyrektora biura programowego spółki. W 2019 został powołany do zarządu, a rok później przejął obowiązki Marzeny Paczuskiej, która zrezygnowała z funkcji członka zarządu TVP w maju 2020 roku.

Z kolei Jarosław Olechowski funkcję dyrektora TAI pełni od sierpnia 2018 roku. Z TVP związany jest od 2008 roku. 

RB

(na zdjęciu: prezes TVP Mateusz Matyszkowicz / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura