(Oszuści próbują wyłudzić pieniądze. Fot. PKO BP)
(Oszuści próbują wyłudzić pieniądze. Fot. PKO BP)

Apel PKO BP do klientów. Chodzi o bezpieczeństwo

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Internetowi oszuści podszywają się pod wiele firm, aby wyłudzić dane lub też wyciągnąć środki z konta. Działają oni dość skutecznie i ciężko zauważyć, że coś jest nie tak. PKO BP zdradza, jak chronić się przed nielegalnymi praktykami.

Oszustwo na PKO BP 

Oszuści internetowi obrali sobie za cel klientów banku PKO BP. Rozsyłają oni maile, do których dołączają plik spakowany w formacie .rar. Jak podają prawdziwi przedstawiciele PKO BP w komunikacie na stronie internetowej, załącznik zawiera złośliwe oprogramowanie. 

Jest również metoda na dzwonienie. Oszuści kontaktują się z klientem podając się za pracownika PKO BP i nakłaniają do podania poufnych danych do bankowości oraz zainstalowania na naszym urządzeniu aplikacji do zdalnej weryfikacji.


Oszuści próbują najczęściej wzbudzić u osób poczucie obowiązku (np. wezwanie do zapłaty lub dopłaty), niepokój (np. informacja o blokadzie konta) oraz zainteresowanie niebywałą okazją (np. inwestycyjną).

PKO BP zdradza, jak się chronić przed oszustami 

Z racji, że podszywanie pod PKO BP stało się dość popularne u oszustów, to bank postanowił poinformować, jak chronić się przed nielegalnymi praktykami. 

PKO BP wskazuje, że najważniejsze to nie działać pod wpływem emocji i najpierw weryfikować np. dzwoniąc na infolinię, czy też przesłać informacje do CERT Polska. Równie ważne jest sprawdzenie, czy w sms lub mailu nie ma błędów ortograficznych oraz czy adres z którego wysłana jest wiadomość nie jest podejrzany. 

PKO BP radzi również, aby analizować sposób prowadzenia rozmowy - bezosobowe powitanie może wskazywać, że nadawca nie wie, z kim rozmawia. Warto jest także regularnie aktualizować urządzenia i oprogramowanie na komputerze i telefonie (system, aplikacje, przeglądarkę, antywirusy).


MP

(Oszuści próbują wyłudzić pieniądze. Fot. PKO BP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie