Ukraińska piosenkarka Maria Jaremczuk podczas występu na półfinałach 67. Konkursu Eurowizji. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Ukraińska piosenkarka Maria Jaremczuk podczas występu na półfinałach 67. Konkursu Eurowizji. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Zełenski dostał zakaz przemawiania podczas Eurowizji. Jakie były powody?

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciał przemówić do świata podczas zaplanowanego na sobotę finału konkursu Eurowizji, ale BBC i inni nadawcy uznali, że byłoby to zbyt "polityczne" i nie dostał na to pozwolenia.

Europejska Unia Nadawców odrzuciła prośbę Zełenskiego

Organizatorzy odrzucili prośbę ukraińskiego prezydenta o wystąpienie w nagraniu na wideo, aby nakłonić 160-milionową publiczność do kontynuowania wsparcia w obliczu rosyjskiej agresji - podaje "The Times".

Europejska Unia Nadawców - sojusz ponad 100 nadawców - odrzuciła prośbę prezydenta Ukrainy, obawiając się, że jego pojawienie się grozi upolitycznieniem wydarzenia. Rzecznik Unii oświadczył: "Konkurs Piosenki Eurowizji jest międzynarodowym widowiskiem rozrywkowym i rządzi się ścisłymi regułami i zasadami, które zostały ustanowione od momentu jego powstania. W ich ramach jednym z fundamentów konkursu jest niepolityczny charakter imprezy. Zasada ta zabrania możliwości wygłaszania politycznych lub podobnych oświadczeń w ramach konkursu".


Dalej napisano, że prośba Zełenskiego o wystąpienie przed publicznością podczas Konkursu Piosenki Eurowizji, choć złożona w szczytnych intencjach, "niestety nie może zostać rozpatrzona pozytywnie, gdyż byłoby to niezgodne z zasadami konkursu"

Podczas całego konkursu wystąpi kilkunastu ukraińskich artystów, w tym ubiegłoroczni zwycięzcy Kalush Orchestra. Podczas prezentacji poszczególnych krajów pokazywano również ukraińskie miejscowości, ale w ujęciach sprzed wojny. Na 37 tzw. pocztówkach filmowych kręconych z drona nie było widać ruin, poza zabytkami.

"Wierzymy, że jest to najlepszy sposób na odzwierciedlenie i uczczenie zwycięstwa Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji oraz pokazanie, że w tych trudnych czasach łączy nas muzyka" - napisała Europejska Unia Nadawców.

Zełenski wolałby konkurs w Polsce albo na Słowacji

Zełenski w wywiadzie dla BBC przyznał wcześniej, że wolałby, aby konkurs odbył się w kraju graniczącym z Ukrainą, aby jego obywatele mogli w nim uczestniczyć także na żywo. - Od samego początku moja opinia była taka, że jeśli nie możemy być gospodarzem Eurowizji, to powinna ona odbyć się w jednym z krajów, które mają z nami wspólną granicę, takich jak Słowacja, Polska lub jakikolwiek inny kraj, do którego nasi ludzie mogą łatwo dotrzeć. Gdzieś w pobliżu.

Jak dowiedział się Times, w BBC były obawy, że jeśli pozwolą przemówić Zełenskiemu będzie to precedens dla bardziej problematycznych liderów w przyszłości. Decyzja Europejskiej Unii Nadawców została skrytykowana przez niektórych polityków w Wielkiej Brytanii.


Decyzja Europejskiej Unii Nadawców została skrytykowana

Ed Vaizey były minister kultury, powiedział The Times, że Zełenski powinien mieć prawo do przemówienia na Eurowizji. - Jedynym powodem, dla którego konkurs odbywa się tutaj, jest konflikt na Ukrainie i byłoby uprzejme, aby pozwolić Zełenskiemu złożyć wyjaśnienie o tym, dlaczego Ukraina jest w bardzo niefortunnej sytuacji, że nie może być gospodarzem - skomentował.

Prezydent Ukrainy rzekomo otrzymał zakaz przemawiania także na innych imprezach rozrywkowych - mówi się, że Oscary odrzuciły jego prośbę o przemówienie, a także Festiwal Filmowy w Toronto.

Z kolei "politycznie poprawna" Europejska Unia Nadawców nie miała problemu z tym, żeby pokazać show z udziałem drag queens. To prawdopodobnie dlatego publiczny nadawca zmienił kategorię wiekową show, jako nieodpowiednią dla osób poniżej 16. roku życia. Telewizja podkreśla jednak, że oznaczenia widoczne w roku ekranu są jedynie "sugestią" dla widzów.

ja

(Zdjęcie; Ukraińska piosenkarka Maria Jaremczuk podczas występu na półfinałach 67. Konkursu Eurowizji. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura