(Prezydent Andrzej Duda na III Samorządowym Kongresie Trójmorza. Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
(Prezydent Andrzej Duda na III Samorządowym Kongresie Trójmorza. Fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Kolejny kraj dołączy do Inicjatywy Trójmorza? "Mamy taką nadzieję"

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Inicjatywa Trójmorza może zyskać nowego sojusznika. Ambasador RP w Atenach Artur Lompart przekazał, że Polska ma nadzieję, iż Grecja przyłączy się do Inicjatywy Trójmorza i będzie uczestniczyć w budowie arterii drogowych i sieci kolejowych, które połączą północną i południową Europę.

Inicjatywa Trójmorza 

Trójmorze to inicjatywa gospodarczo-polityczna 12 państw Unii Europejskiej położonych w Europie Środkowej. Pomysł został przedstawiony w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Możliwe, że w najbliższym czasie dołączy kolejne państwo. 


Grecja dołączy do Inicjatywy Trójmorza?

Ambasador RP w Atenach Artur Lompart wyraził nadzieję, że Grecja przyłączy się do Inicjatywy Trójmorza i będzie uczestniczyć w budowie arterii drogowych i sieci kolejowych, które połączą północną i południową Europę. Lompart powiedział to przy okazji spotkania zorganizowanego w ramach programu Polish Heritage Days.

– Spotkania organizowane przez nas dla szerszego grona z kraju przyjmującego i dla korpusu dyplomatycznego pozwalają dać odbiorcom konkretny i ważny dla polskiej racji stanu przekaz, zarówno ten w kwestiach historycznych, jak i bieżących wydarzeń, przede wszystkim w kontekście wojny na Ukrainie – powiedział ambasador.

Takie spotkania są również ważne dla Polaków mieszkających w Grecji, ponieważ pozwalają umacniać więź z Polską i pielęgnować polskie tradycje i zwyczaje.

Jedno z takich wydarzeń odbyło się we wtorek w ogrodach ambasady RP w Atenach. Na uroczystościach zorganizowanych z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja licznie zgromadzili się przedstawiciele greckiego świata polityki, gospodarki oraz kultury, a także członkowie korpusu dyplomatycznego, dziennikarze i Polonia.


– Polska aktywnie współpracuje ze wszystkimi grupami wsparcia Ukrainy. Razem z sojusznikami nie tylko z NATO, ale wraz z całym wolnym światem. Ponieważ wierzymy, że każde państwo ma prawo decydować o sobie. Ma prawo wybrać swoją przyszłość – powiedział ambasador Lompart.

– Ukraina wygra tę wojnę, bo zło zawsze przegrywa – dodał.

Samorządowy Kongres Trójmorza

We wtorek oraz w środę w Lublinie odbył się III Samorządowy Kongres Trójmorza. Kongresowi towarzyszyło Forum Gospodarcze, w ramach którego odbyły się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej. W Kongresie Trójmorza wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, który jak co roku objął Kongres patronatem honorowym.

Kongres Trójmorza obfitował nie tylko w dyskusje, ale też w realizację konkretnych projektów. W środę podpisano międzynarodową umowę o Sieci Regionów Trójmorza – formatu pogłębiającego współpracę międzyregionalną w Europie Środkowej.

Sieć została zainicjowana w 2021 roku przez Województwo Lubelskie. Podczas minionych edycji Kongresu przedstawiciele państw podpisywali Deklarację Gospodarczą Sieci Regionów Trójmorza, zwaną też Deklaracją Lubelską. Tegoroczne przedsięwzięcie było okazją, by ogólnie wyrażoną wolę współpracy ująć w formę konkretnego zobowiązania, dlatego też szefowie regionów uroczyście podpisali dziś umowę o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza. 

MP

(Prezydent Andrzej Duda na III Samorządowym Kongresie Trójmorza. Fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka