Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wmurowuje kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Fot. Salon24
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wmurowuje kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Fot. Salon24

Rośnie apetyt Obajtka na energetykę gazową. Nowa inwestycja Orlenu i Siemensa

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
W Grudziądzu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowo-parowej o mocy 560 MW, którą buduje Grupa ORLEN. Elektrownia przez współspalanie gazu wodoru będzie jeszcze mniej emisyjna niż wiele podobnych obiektów.

Jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie

W uroczystości wzięli udział m.in. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, Poseł na Sejm RP dr Joanna Borowiak i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną najnowocześniejszych siłowni tego typu w Europie, gwarantującą dostawy energii dla miliona gospodarstw domowych. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii, a co za tym idzie, przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców. Czas rozruchu takiej elektrowni od poziomu zero to około 30-90 minut.


Obajtek: Stabilne dostawy energii bez względu na warunki

- Grupa ORLEN realizuje najbardziej ambitną strategię transformacji energetycznej w naszym regionie. Celem jest neutralność emisyjna, dlatego uzupełnieniem produkcji z farm wiatrowych i fotowoltaicznych będą nowoczesne jednostki gazowe o dużej elastyczności, umożliwiające szybkie reagowanie na zmiany w produkcji z OZE. Dzięki temu będziemy mogli zagwarantować odbiorcom stabilne dostawy energii bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia. Stawiamy przy tym na najnowocześniejsze rozwiązania, zapewniające wysoką sprawność działania, niezawodność i efektywność ekonomiczną. Taką jednostką będzie budowany w Grudziądzu blok gazowo-parowy, którego sprawność będzie przekraczała 60 proc. i który może być uruchomiony w zaledwie 30 do 90 minut - mówił w czasie uroczystości Daniel Obajtek prezes PKN Orlen.


- Z głównym wykonawcą budowy gazowni w Grudziądzu podpisaliśmy umowę rok temu, a dzisiaj mamy zaawansowanie 20 proc. Koszt inwestycji to 2 mld zł. Czas wykonania inwestycji to przełom 2024/2025. Przy tej inwestycji ważna jest stabilność finansowa. Podpisaliśmy umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na 17 lat - do 2042 r., z Gaz-Systemem i mamy zabezpieczone dostawy gazu - zapewniał Obajtek.

Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki odczytał list skierowany na to wydarzenie przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Szef rządu napisał m.in., że „bezpieczeństwo energetyczne Polski należy do priorytetów rządu. Dowodzi tego szereg inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach, które krok po kroku uniezależniają nas od importowanych paliw kopalnych z Rosji. Choć jesteśmy na finiszu tej drogi, nie spoczywamy na laurach. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polakom jest bowiem projektem wymagającym wciąż wielu nowych przedsięwzięć. Wśród nich znajduje się m.in. budowa niskoemisyjnych źródeł energii. Jedno z takich źródeł powstanie w najbliższych latach w Grudziądzu”.

Premier podkreślił, że "elektrownia, której ukończenie planowane jest na 2025 r. będzie należeć do najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie", a "jej moc sięgnie 560 MW zapewni wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej, przy jednoczesnej minimalizacji oddziaływania samego zakładu na środowisko".

Siemens wybuduje nową elektrownię Orlenu

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Siemens Energy oraz Mytilineos. - Po raz kolejny współpracujemy z Grupą ORLEN budując elektrownię i dostarczając wysokosprawny blok gazowo-parowy. Inwestycja w Grudziądzu jest niezwykle znaczącym punktem na mapie Polski w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w naszym kraju, która znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu emisji CO2. Nasza technologia pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – powiedział Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i Dyrektor Zarządzający Siemens Energy Polska.

Jak zaznaczył, technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku.


Grudziądzka elektrownia w drugiej połowie sierpnia 2025 r. osiągnie gotowość włączenia do polskiego systemu elektroenergetycznego. Obecnie na terenie budowy prowadzone jest palowanie, a także zbrojenie i wylewanie płyt fundamentowych. Równolegle trwa budowa infrastruktury pomocniczej. Zakończenie prac fundamentowych dla serca bloku – turbozespołu złożonego z turbin gazowej i parowej oraz generatora – planowane jest na przyszły kwartał. Jednocześnie w fabrykach w kraju i za granicą trwa produkcja niezbędna dla realizacji prac budowlanych i konstrukcyjnych. Produkowane są prefabrykaty ze stali zbrojeniowej, elementy kotwiące dla głównych maszyn i urządzeń, powstają już elementy kotła.

Do Grupy Orlen należą elektrownie gazowe: Włocławek - 474 MW, Płock - 608 MW, Żerań - 496 MW, Stalowa Wola - 458 MW, a realizowane są budowy gazowni w Ostrołęce - 745 MW i Grudziądzu - 560 MW.

Tomasz Wypych

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wmurowuje kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Fot. Salon24

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka