Prezydent Rosji Władimir Putin / źródło: PAP/EPA
Prezydent Rosji Władimir Putin / źródło: PAP/EPA

Rosja przestrzega przed "ogromnym ryzykiem". Kreml z gniewem patrzy w niebo

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Rosja odniosła się do kwestii dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju przestrzegł przed "ogromnym ryzykiem".

Ukraina otrzyma myśliwce F-16

USA wraz z sojusznikami planują dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16. Maszyny te niekoniecznie jednak muszą pochodzić bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych. Kijów otrzyma samoloty "w ramach długoterminowych wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa kraju" – powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik administracji prezydenta USA Joe Bidena.

Termin, w którym Ukraina otrzyma myśliwce - i które kraje je dostarczą - pozostaje niejasny, ale urzędnik powiedział, że samoloty nie zostaną wykorzystane w nadchodzącej kontrofensywie Ukrainy przeciwko Rosji – informowała stacja NBC.

Wiadomość ta pojawiła się po tym, jak prezydent Joe Biden poinformował w piątek przywódców G-7, że USA będą wspierać wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na odrzutowcach F-16.

Zełenski o dostawie myśliwców F-16: "Historyczna decyzja"

Po doniesieniach o decyzji Bidena, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski uznał ją jako "historyczną".

— Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję Stanów Zjednoczonych i Joe Bidena o wsparciu międzynarodowej koalicji myśliwców. To znacznie wzmocni naszą armię na niebie. Liczę na omówienie praktycznej realizacji tej decyzji na szczycie G7 w Hiroszimie — napisał Zełenski. Z kolei w sobotę, po przybyciu do Japonii, ukraiński prezydent podkreślił, że spodziewa się "ważnych spotkań z partnerami i przyjaciółmi Ukrainy". Zapewnił przy tym, że pokój w wojnie obronnej jego kraju przeciwko Rosji "stanie się bliższy".

Biden o wsparciu Ukrainy

Na temat wsparcia Ukrainy wypowiedział się w niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

— Stany Zjednoczone robią wszystko, co w ich mocy, by wzmocnić możliwości obronne Ukrainy w wojnie tego kraju z Rosją — mówił. — Przekażemy władzom w Kijowie nowy pakiet pomocy militarnej zawierający amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone — oświadczył podczas szczytu grupy G7 w Hiroszimie w Japonii. Wypowiedź amerykańskiego przywódcy przytoczyła agencja Reutera.

Rosja ostrzega przed "ogromnym ryzykiem"

Do decyzji o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16 odniosła się w niedzielę strona rosyjska. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko przestrzega kraje Zachodu przed "ogromnym ryzykiem".

— Widzimy, że kraje zachodnie nadal trzymają się scenariusza eskalacji — powiedział. — Wiąże się to z ogromnym ryzykiem dla nich samych. W każdym razie zostanie to uwzględnione we wszystkich naszych planach i mamy wszystkie niezbędne środki, aby osiągnąć wyznaczone cele — podkreślił wiceszef resortu spraw zagranicznych.

RB

(na zdjęciu: Prezydent Rosji Władimir Putin / źródło: PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka