Czy rozdział w książce “Pacyfik i Eurazja” to plagiat z amerykańskiego raportu?
Czy rozdział w książce “Pacyfik i Eurazja” to plagiat z amerykańskiego raportu?

Jacek Bartosiak oskarżany o plagiat. Teraz grozi pozwem naukowcowi

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 69
Młody naukowiec i znawca Japonii Michał A. Piegzik twierdzi w sieci, że Jacek Bartosiak mógł na potrzeby swojej książki “Pacyfik i Eurazja” przepisać cały podrozdział rozprawy doktorskiej z amerykańskiego raportu. Geostrateg zagroził prawnikowi pozwem.

Rozdział w książce “Pacyfik i Eurazja” to plagiat?

Michał A. Piegzik to doktor nauk prawnych, samodzielny badacz na Tokijskim Uniwersytecie Metropolitarnym, nagradzany stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji dla zagranicznych naukowców. Przeanalizował on podrozdział książki doktorskiej Jacka Bartosiaka “Pacyfik i Eurazja”. Oprócz błędów i nieścisłości, które opublikował w odrębnej analizie, zauważył, że cały rozdział historyczny z rozprawy doktorskiej słynnego polskiego geostratega mógł zostać przepisany z amerykańskiego raportu i przytoczył na to dowody.

Bartosiak zareagował nerwowo, twierdząc, że rozdział, do którego odnosi się Piegzik jest "zaledwie suplementem pracy, oddzielnym i o innej konstrukcji, co znajduje wyraz w przewodzie doktorskim, na wyraźne żądanie prowadzących przewód doktorski i z inaczej wprowadzonymi przepisami, co widać". Argumentuje, że "jest to stosownie wyjaśnione w bogato opatrzonej przypisami i bibliografią pracy, która 7 lat temu po raz pierwszy w polskiej literaturze przedmiotu poruszała kluczowe tezy, z których wiele potwierdziło się w kolejnych latach".

Młody badacz Japonii twierdzi, że Bartosiak sam się podłożył, wysyłając link do amerykańskiego raportu, z którego czerpał.


Bartosiak grozi pozwem

Autor książki “Pacyfik i Eurazja” uważa, że Piegzik celowo próbuje zmanipulować opinię publiczną przeciwko niemu i nazwał go "krzykaczem". Zagroził mu pozwem, jeśli ten nie zaprzestanie podważać jego pracy naukowej i kompetencji.

"Szanowny Panie, w związku z powyższym niniejszym informuję, że dalsze takie Pańskie zachowanie tak co do formy jak i treści będzie oznaczało, iż świadomie narusza Pan moje dobra osobiste (i nie tylko zresztą moje), ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym wypełnia Pan znamiona zniesławienia i znieważania określone stosownymi przepisami i orzecznictwem sądów" - oświadczył. 


Joanna Kędzierska, dziennikarka wnp.pl przeskanowała programem antyplagiatowym stronę z amerykańskiego raportu i z rozprawy Bartosiaka. Wyszła bardzo duża zbieżność.

Kim jest Jacek Bartosiak

Jacek Bartosiak jest z wykształcenia prawnikiem, doktorem nauk społecznych, publicystą zajmujący się geopolityką i geostrategią; założyciel think tanku Strategy&Future. Prowadzi bardzo popularny kanał w serwisie YouTube, gdzie publikuje swoje wykłady o geopolityce i geostrategii.

Twórczość Bartosiaka spotyka się z krytyką niektórych członków środowiska naukowego i eksperckiego. Zarzuca się mu, iż w swojej publicystyce ma wybiórczo dobierać fakty w celu przedstawiania swojego światopoglądu, a nie naukowo dążyć do poznania prawdy.

ja


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj69 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura