Polacy znów chcą kupować mieszkania. Fot. Pixabay
Polacy znów chcą kupować mieszkania. Fot. Pixabay

Nowy program PiS robi furorę. Rynek przeżywa prawdziwy boom

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Prawie trzykrotnie wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu 2023 r. To najwyższy wynik od 2008 roku.

Polacy znów pytają o kredyty mieszkaniowe. I to na potęgę

O 273,1 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu 2023 roku – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM).

- Lipcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wystrzelił jak rakiet. Jest to historycznie najwyższy wynik od 2008 r., czyli od kiedy w BIK posiadamy takie dane dla – informuje mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.


Bezpieczny Kredyt 2 proc. zrobił swoje

Ekspert BIK wyjaśnia, że są trzy powody gigantycznego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Pierwszym jest trzykrotny wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. To efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”.

– Szacuję, że 60 proc. wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w lipcu br. to potencjalnie osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie – mówi dr hab. Waldemar Rogowski.

– W procesie weryfikacji wnioskodawcy przez bank, w bazie BIK nie ma możliwości oznaczenia, że zapytanie zostało złożone w związku z programem. Po części wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika z poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale wzrosła ich zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa rośnie również w wyniku wzrostu wynagrodzeń - w czerwcu pierwszy raz od 12 miesięcy wynagrodzenia realnie wzrosły, spadku WIBOR-u w oczekiwaniu na spadki stóp procentowych i działań regulacyjnych: obniżenia przez KNF poziomu bufora na stopę procentową. W konsekwencji nastąpił wzrost dostępności kredytu mieszkaniowego – wyjaśnia ekspert.


Dla uczestników Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. zdolność kredytowa znacznie wzrosła

Jak dodaje Waldemar Rogowski:


Dla uczestników Programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” zdolność kredytowa wzrosła nawet o około 30 proc. wobec standardowej, rynkowej hipoteki. Wpływ miał także wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu, aż o 1/5 wyższy w porównaniu do lipca 2022 r. Pozwoliła na to wyższa zdolność kredytowa. Wzrosły również ceny na rynku nieruchomości, dostosowując się do poziomu limitów cenowych z „Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.” (dla singla 700 tys. zł, i dla  pary do 800 tys. zł.). Po trzecie trzeba pamiętać, że od maja 2021 r. aż do sierpnia 2022 r., gdy odnotowaliśmy najniższy odczyt wartości Indeksu i był on w silnym trendzie spadkowym, tworzy on więc obecnie oraz aż do sierpnia br. niską bazę porównawczą. 


– Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z lipca 2022 r. częściowo odpowiada za tak wysoki lipcowy odczyt BIK Indeksu PKM – wyjaśnia Rogowski.

Czy sytuacja utrzyma się do jesieni?

W lipcu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 43,47 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 14,1 tys. rok wcześniej, to wzrost o 208,3 proc. W porównaniu do czerwca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 97,5 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 410,42 tys. zł i była wyższa o 21,0 proc. w relacji do wartości z lipca 2022 r. W porównaniu do czerwca 2023 r. była wyższa o 7,4 proc.

– Nadal warto więc śledzić zachowanie dwóch składowych Indeksu, tj. liczbę osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średnią kwotę wnioskowanego kredytu. Reasumując można już mówić, że lato mamy za oknem, a na rynku kredytów mieszkaniowych wręcz upały. Pytanie, czy wysokie temperatury na rynku kredytów mieszkaniowych zostaną z nami również na jesieni? Czyli jak długo będzie występował „efekt kredytu 2 proc. – zastanawia się główny analityk Grupy BIK.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Polacy znów chcą kupować mieszkania. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka