Fot. Twitter/@front_ukrainian
Fot. Twitter/@front_ukrainian

Kolejny nagły zgon w Rosji. Kreml twierdzi, że to "długotrwała choroba"

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Rosyjskie media i przedstawiciele tamtejszych władz poinformowały o śmierci byłego wiceministra Rosji generała Giennadija Żydko, który od maja do lipca 2022 roku pełnił funkcję dowódcy zgrupowania wojsk agresora na Ukrainie. Kreml utrzymuje, że śmierć nastąpiła po długotrwałej chorobie.

Nie żyje Giennadij Żydko

W Moskwie zmarł w środę w wieku 58 lat były wiceminister obrony Rosji generał Giennadij Żydko, który od maja do lipca 2022 roku pełnił funkcję dowódcy zgrupowania wojsk agresora na Ukrainie - powiadomił portal "Ukraińska Prawda" za rosyjskimi mediami i przedstawicielami tamtejszych władz.

Kremlowscy oficjele utrzymują, że śmierć generała nastąpiła po długotrwałej chorobie - dodaje serwis.


Odpowiadał za niepowodzenie na Ukrainie 

W 2016 roku Żydko stał na czele sztabu rosyjskiego zgrupowania armii w Syrii, natomiast dwa lata później objął funkcję dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego. Od 2021 roku był wiceministrem obrony. Został odwołany z tego stanowiska pod koniec lipca 2022 roku. W tym samym czasie przestał też dowodzić siłami inwazyjnymi Rosji na Ukrainie. Obwiniano go m.in. za upadek linii frontu w Charkowie. 

Do października ubiegłego roku Żydko nadzorował Wschodni Okręg Wojskowy - przypomniała "Ukraińska Prawda'.

"Seryjny morderca" w Rosji 

Śmierć Żydki to kolejny przypadek nagłego zgonu osoby związanej z rosyjską armią, przemysłem zbrojeniowym, służbami specjalnymi lub branżą wysokich technologii. Doniesienia o takich zdarzeniach pojawiają się od początku inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 roku.

Od tego czasu w tajemniczych okolicznościach zmarli m.in. szef rady dyrektorów koncernu Łukoil Rawil Maganow, szef służby transportowej w firmie Gazprom Inwest Leonid Szulman, były wiceprezes Gazprombanku Władisław Awajew, były dyrektor generalny koncernu gazowego Nowatek Siergiej Protosienia, generał Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Lew Sockow, emerytowany generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Jewgienij Łobaczow, były wiceszef głównego zarządu MSW ds. walki z ekstremizmem generał Władimir Makarow, konstruktor pocisków manewrujących Kalibr Paweł Kamniew oraz konstruktor nowych systemów rakietowych Angara Paweł Niestierow. 

MP

Fot. Twitter/@front_ukrainian

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka