Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Fot. Salon24
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Fot. Salon24

Strumień pieniędzy popłynie do Polaków. Program PFR to ogromna szansa

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W piątek (1 września) zainaugurowano VI edycję Szkoły Pionierów, programu edukacyjno-venture buildingowego, który tworzy Polski Fundusz Rozwoju. 50 uczestników będzie zdobywać wiedzę i pracować nad własnymi projektami start-upów pozytywnego wpływu. Finalnie w listopadzie najlepsi autorzy powalczą o nagrody finansowe o łącznej wartości 110 tys. zł. Na wydarzeniu obecny był minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

VI edycja Szkoły Pionierów 

Szkoła Pionierów to program edukacyjny, który otwiera drzwi do świata startupów. PFR wraz z partnerem strategicznym Allegro poszukują innowatorów, którzy chcą tworzyć projekty technologiczne odpowiadające na realne potrzeby rynku, a jednocześnie - Cele Zrównoważonego Rozwoju.

Będzie to już szósta edycja programu, ale w tym roku jest ona wyjątkowa. Szkoła Pionierów będzie w pełni realizowana w języku angielskim. Ma to związek z tym, że PFR poszukiwał uczestników nie tylko z Polski, ale również z Czech i Ukrainy. Jak usłyszeliśmy na konferencji, każdy uczestnik programu weźmie udział w bezpłatnych, zagranicznych warsztatach, organizowanych w czeskiej Pradze.


Walka o duże pieniądze 

Docelowo absolwenci programu, czyli mają stać się co-founderami startupów technologicznych. W listopadzie autorzy i ich rozwiązania zawalczą również o nagrody finansowe o łącznej wartości 110 tys. zł.

Podczas gali otwarcia VI edycji Szkoły Pionierów PFR obecny był m.in. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Cieszę się, że macie determinację, by myśleć długoterminowo i średnioterminowo. Efekty tego, co dziś się zadzieje poznacie za jakiś czas – za rok, dwa, trzy. To, że tu jesteście oznacza, że macie pomysły, chcecie się czegoś nauczyć, szukacie nowych dróg. Szkoła Pionierów PFR temu służy – powiedział do uczestników minister. 


Ważna lekcja dla uczestników

Uczestnicy w piątek mogli wysłuchać m.in. Jakub Rudy z Ambasady Czeskiej w Pradze. Dyplomata mówił m.in., jaki potencjał ma współpraca biznesowa pomiędzy Polską a Czechami oraz przedstawił kilka danych dotyczących startupów na terenie Czech. – W Czechach w roku 2022 zanotowano 7 większych sprzedaży startupów. Średnia wartość sprzedaży wyniosła 1,2 mld CZK (czyli około 220 mln zł - red.). Z uczestnikami rozmawiała również Weronika Czaplewska z Envirly, która wyjaśniła, jak stworzyć startup pozytywnego wpływu.

Od początku istnienia Szkoły Pionierów PFR program ukończyło już 250 osób, a stworzone przez Pionierów startupy pozyskały w sumie ponad 200 mln złotych finansowania. Podczas pięciu edycji udało się zbudować ponad 50 zespołów. Absolwenci programu tworzą takie start-upy jak m.in. Znika, Infermedica, Jutro Medical, HearMe, SensiVR czy VividQ.

MP

na zdjęciu: Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Fot. Salon24 ©

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka