Ukraiński kierowca Ubera wiózł pasażerów, którzy zaczęli go znieważać. Fot. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich
Ukraiński kierowca Ubera wiózł pasażerów, którzy zaczęli go znieważać. Fot. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich

Kolejny atak na Ukraińca w Gdańsku. Znieważali i pobili kierowcę Ubera

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 126
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich poinformował, że udziela pomocy ukraińskiemu studentowi, który został zaatakowany, pobity i znieważony. 28-latek pracuje jako kierowca Ubera w Gdańsku. Poprosił klienta, by w samochodzie nie pił piwa. To wywołało u pasażera agresję.

Kierowca Ubera zaatakowany przez pasażerów

"Ja jestem Polakiem i nie mów mi co ja mogę robić w moim kraju!" - wściekał się klient Ubera. W słowach pełnych wulgaryzmów zaczął mówić do kierowcy, że "ja tu jestem u siebie!" i że [Ukraińcy] "za bardzo się tu panoszą!". Na początku kierowca sądził, że to gadanie ma być dla jego klientów zabawne i nawet się uśmiechał, ale potem przestało być wesoło.

Padły groźby, że pasażerowie "przejmą auto". Potem klient uderzył taksówkarza w twarz i zrzucił mu okulary. "Kierowca był przerażony. Wszystko działo się w nocy. Na szczęście na wołanie o pomoc zareagował taksówkarz, który zatrzymał swój samochód. To, oraz gaz pieprzowy, spowodowało że sprawcy uciekli" - relacjonuje Ośrodek.


Słowa, które słychać na nagraniu, przerażają

Całe zdarzenie w aucie zostało zarejestrowane. Udostępniono je w mediach społecznościowych OMZRiK. /Uwaga, nagranie zawiera wulgaryzmy i sceny przemocy, Tylko 18+/


Napastnicy zostali zatrzymani przez policję i czekają na postawienie zarzutów. Ośrodek informuje, że udziela pokrzywdzonemu wszelkiej pomocy prawnej. "Dopilnujemy, by sprawcy stanęli przed sądem i ponieśli karę" - zaznaczono.

Brutalne pobicie nastolatków w Gdańsku

To już kolejne takie zdarzenie w Gdańsku. Kilka dni temu w tym samym mieście zaatakowano parę 16-latków z Ukrainy. Napastnicy (dwóch mężczyzn i kobieta) ciągnęli nastolatków za włosy, dusili, bili i kopali. Według Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który również opublikował film nagrany przez świadka zdarzenia, do ataku doszło na tle narodowościowym. Sprawcy zostali zatrzymani. Mają 26 lat (kobieta), 28 i 41 lat. 16-letnia dziewczynka, kopnięta z całej siły w twarz, trafiła do szpitala.

26-letnia podejrzana usłyszała zarzuty za spowodowanie u 16-latki średniego uszczerbku na zdrowiu oraz za zniszczenie telefonu pokrzywdzonej i spowodowania strat na kwotę tysiąca złotych. 28-letni sprawca usłyszał zarzuty za pobicie 16-latka oraz za zniszczenie jego okularów, saszetki i telefonu i spowodowania strat na łączną kwotę ponad 3 tysięcy złotych.

Zarzucane zatrzymanym przestępstwa miały charakter chuligański, co wpłynie na podwyższenie kary zasądzonej wobec podejrzanych. Za spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu grozi do 5 lat więźnia. Taką samą karą zagrożone jest przestępstwo uszkodzenia mienia. Za udział w pobiciu grozi do 3 lat więzienia.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo