fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież awansował polskiego duchownego. Nowy kardynał mówi o podziałach w Polsce

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Przed południem metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wraz z 19 dostojnikami z kilku kontynentów otrzymał od papieża Franciszka biret kardynalski i pierścień oraz bullę z powierzeniem kościoła tytularnego w Rzymie. Po konsystorzu w Auli Błogosławieństw kardynał Ryś przyjmował życzenia i gratulacje od niekończących się tłumów.

Kard. Ryś: Takich podziałów po 1989 roku nie pamiętam

Metropolita łódzki podczas rozmowy z PAP w Auli Błogosławieństw,  podkreślił: - Ja nie jestem jeszcze bardzo starym człowiekiem - myślę - ale jestem wystarczająco stary, żeby powiedzieć, że takich podziałów w Polsce jak teraz, to nie pamiętam, a już na pewno po roku 1989.

- To, co dzieje się teraz jest niewyobrażalne, jeszcze kilka lat temu niewyobrażalne - dodał kardynał Ryś .

Następnie wskazał: "Tę posługę jedności Kościół musi wykonywać w bardzo dużej pokorze, żeby przez to, co robimy nasz autorytet nie był przez nas samych zakwestionowany. Ale mimo wszystko myślę, że w całej pokorze mamy coś do zaproponowania. To jest nasza misja jedności" - zaznaczył polski kardynał.


Duchowny objaśnia słowa papieża

Powiedział również: "Cały pontyfikat Franciszka jest wielkim wołaniem o to, byśmy nauczyli się myśleć Ewangelią. To jest to, co on sobą reprezentuje. Papież myśli ewangelicznie i czasami to właśnie też wzbudza opory, bo myślenie ewangeliczne zawsze jakoś staje się niestety znakiem sprzeciwu".

Kardynał Ryś ocenił, że słowa papieża z homilii podczas konsystorza były przejmujące. - Franciszek mówił, że zanim ktoś zostaje kardynałem, najpierw wychowuje się nawet nie w swoim języku, ale w swoim dialekcie przejmując wiarę od swoich dziadków, rodziców - zauważył. Dodał: "Papież wyjaśniał, że to zakorzenienie jest różnorodne, ale Duch Święty zawsze prowadzi nas do jedności. Bóg jest mistrzem jedności. Ludzi, którzy przychodzą z różnych dialektów Bóg uczy jedności" - podkreślił kardynał Ryś.


Gratulacje dla metropolity łódzkiego

Do nowego kardynała w Auli Błogosławieństw podchodzili w kolejce księża i wierni z całej Polski, najwięcej z jego archidiecezji łódzkiej. Każdemu kardynał poświęcał chwilę rozmowy, słuchał i odwzajemniał życzenia. Kilkadziesiąt osób odśpiewało kardynałowi "Sto lat".

Z gratulacjami przybyli ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, ambasador we Włoszech Anna Maria Anders, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak - Bandych.

Metropolitę łódzkiego pozdrawiali przedstawiciele Kurii Rzymskiej. Wyjątkowo serdeczne było jego spotkanie z papieskim jałmużnikiem kardynałem Konradem Krajewskim. Przybyły setki polskich księży i zakonnic z różnych stron kraju i z Watykanu.

Przyszła liczna grupa młodzieży z archidiecezji łódzkiej. Na widok młodych ludzi kardynał powiedział uśmiechnięty wyciągając do nich ręce: "Chodźcie tutaj do mnie". Każdemu "przybijał piątkę", podawał ręce. Pytał młodzież: "Przeżyliście ten upał?".

Inna grupa z Łodzi przyszła z wielkim sztandarem z napisem: „Viva Papa Francesco, wiwat kardynał Grzegorz Ryś".

Nowy polski kardynał pozował do zdjęć, żartował i był wyraźnie zdumiony tym, jak wiele osób przyszło go pozdrowić.

ja

(Zdjęcie: Kościół powszechny ma 21 nowych kardynałów. Wśród nich jest kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, fot. fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo